Archiwum Wydarzeń

Wyjazd studyjny do Parku Etnograficznego w Sanoku

2016-11-07

1

Wyjazd studyjny do Parku Etnograficznego w Sanoku do jednego z najpiękniejszych muzeów na wolnym powietrzu w Europie, pozwolił grupie doradców z TZDR i rolników z terenu Dąbrowa Tarnowska przenieść się w miniony wiek i odczuć atmosferę życia przeszłych pokoleń. Na obszarze 38 ha prezentowana jest kultura polsko-ukraińskiego pogranicza wschodniej części polskich Karpat wraz z Podkarpaciem, a tym samym poszczególnych grup etnograficznych jak Bojkowie, Łemkowie, Pogórzanie i Dolinianie.

Więcej »

Budowa materii organicznej w oparciu o innowacyjne metody agrotechniczne – zalecenia dla praktyki rolniczej

2016-10-24

1

15. czerwca 2016 r. na polach i we wnętrzach, pięknie odrestaurowanego, siedemnastowiecznego pałacu Konary koło Strzelina w woj. dolnośląskim, odbyła się konferencja poświęcona dwóm najważniejszym elementom systemu nawożenia roślin uprawnych: kontroli gospodarki materii organicznej i regulacji odczynu gleby. Wybór miejscowości Konary nie był przypadkowy, to tutaj właśnie od 25 lat panowie Jarosław i Marian Kuźmińscy (fot.2) prowadzą jedno ze swoich gospodarstw rolnych na najwyższym poziomie produkcyjnym, z poszanowaniem środowiska naturalnego.

Więcej »

ABC chowu i hodowli bydła mięsnego

2016-10-18

1

"ABC chowu i hodowli bydła mięsnego" - pod takim hasłem 12 października br. w Karniowicach spotkali się hodowcy i  producenci bydła mięsnego, zootechnicy, lekarze weterynarii, członkowie związków hodowlanych, przedstawiciele środowiska naukowego, instytucji branżowych i rządowych związanych z rolnictwem, członkowie samorządu oraz doradcy.

Więcej »

Pierwsza w Małopolsce hodowla bydła rasy Dexter

2016-10-10

1

W miejscowości Witowice Dolne (Małopolska, powiat nowosądecki) można spotkać rzadką i mało popularną w Polsce rasę miniaturowego bydła Dexter. Stado należy do pana Kerrego Younga, Nowozelandczyka, który do Małopolski przyjechał 13 lat temu, a hodowlą bydła zajmuje się od 2 lat. Stado pana Younga jest pierwszym w Polsce oficjalnym, czystorasowym stadem bydła rasy Dexter, zrzeszonym w brytyjskim Stowarzyszeniu Hodowców Bydła Rasy Dexter (The Dexter Cattle Society). Stowarzyszenie jest członkiem Międzynarodowego Komitetu do Spraw Oceny Użytkowości Zwierząt (ICAR) i prowadzi księgi hodowlane rasy, nadzoruje realizację programu hodowlanego przez hodowców oraz zajmuje się promocją rasy na arenie międzynarodowej.

Więcej »

Innowacje w usługach agroturystycznych

2016-10-07

1

6 października w ramach Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) odbył się wyjazd studyjny do innowacyjnych gospodarstw agroturystycznych. W wyjeździe brali udział rolnicy powiatu limanowskiego a także przedstawiciele instytucji działających na rzecz rolnictwa. W czasie wyjazdu uczestnicy mieli okazje odwiedzić gospodarstwo agroturystyczne Państwa Justyny i Grzegorza Królikowskich miejscowości Tylicz w powiecie nowosądeckim.

Więcej »

Jubileuszowe Święto Ziemniaka w Gminie Trzyciąż

2016-10-04

1

Tradycyjnie pierwsza niedziela października to czas ziemniaczanego  świętowania w Trzyciążu. W tym roku to już X edycja oraz VII wydanie Nadprzemszańskiego Festiwalu Smaku. Skromny jubileusz skłania do wspomnień o początku i „narodzinach” tej imprezy.

Więcej »

Uroczystości Jubileuszu 150-lecia Kół Gospodyń Wiejskich na ziemiach polskich

2016-09-26

1

W dniu 12 września 2016 roku w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie odbyły się uroczystości Jubileuszu 150 lat Kół Gospodyń Wiejskich na ziemiach polskich, zorganizowane przez Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Krakowie przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Więcej »

Spotkanie w CDR Radom na temat interpretacji przepisów dot. tworzenia, działania i wsparcia finansowego dla grup producentów rolnych

2016-09-25

1

W Dzienniku Ustaw z dn. 18.08.2016, poz. 1284 ukazało się Rozporządzenie Min. Roln. i Rozw. Wsi,  z dnia 02.08. 2016 r., w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej w ramach działania  „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów” objętego PROW na lata 2014–2020. W związku z tym CDR Radom, we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa, Agencją Rynku Rolnego oraz Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, zorganizował w dniu 15 września 2016 r. szkolenie, podczas którego przedstawiciele ww instytucji omówili  szereg zagadnień szczegółowych dotyczących interpretacji dokumentów źródłowych.

Więcej »

Marek Kwiatkowski nowym Dyrektorem Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach

2016-09-20

1

Informujemy, że decyzją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi nastąpiła zmiana na stanowisku Dyrektora Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach. Z dniem 20 września 2016 r. na stanowisko Dyrektora MODR został powołany Marek Kwiatkowski.

Więcej »

XVIII Powiatowe Święto Owocobrania – Łukowica 2016

2016-09-19

1

W dniu 13.09.2016 w Łukowicy po raz kolejny odbyło się Powiatowe Święto Owocobrania. Dorodne jabłka i śliwy pochodzące z gospodarstw sadowniczych z terenu gminy, można było zobaczyć na wystawie owoców przygotowanej przez Zdzisława Pietrzaka, pracownika Terenowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Limanowej. Owoce na stoisko zostały podarowane przez: Józefa Wójcika, Władysława Dudę i Antoniego Olszaka - sadowników z Łukowicy oraz Leszka Tobiasza z Owieczki.

Więcej »


[1]      «      3   |   4   |   5   |   6   |   7      »      [48]