Wydarzenia

Image descriptionXX Małopolska Giełda Agroturystyczna już za nami

W dniach 22 i 23 kwietnia na terenie kampusu Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie już po raz dwudziesty odbyła się Małopolska Giełda Agroturystyczna, której głównym celem jest promocja turystyki wiejskiej oraz przedstawienie atrakcyjnej oferty wypoczynku mieszkańcom Krakowa i całego województwa małopolskiego. Giełdzie towarzyszyły VI Targi Ogrodnicze, na których prezentowały się firmy związane z branżą ogrodniczą m.in. szkółkarskie, nasiennicze, nawozowe, projektujące ogrody. Można było nabyć wiele ciekawych okazów roślin.

Organizatorami XX Małopolskiej Giełdy Agroturystycznej byli: Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z s. w Karniowicach, Małopolskie Stowarzyszenie Doradztwa Rolniczego, Małopolska Izba Rolnicza, Centrum Doradztwa Rolniczego o/Kraków, Stowarzyszenia Galicyjskie Gospodarstwa Gościnne oraz Góralskie Stowarzyszenie Agroturystyczne. Partnerem przedsięwzięcia było Województwo Małopolskie.

Przez dwa dni bogactwo wsi oraz szeroką ofertę turystyczną prezentowało kilkadziesiąt firm z kilku regionów Polski, głównie województwa małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Na swoich stoiskach najciekawsze zakątki, wyjątkowe smaki oraz kulturę poszczególnych regionów promowały między innymi stowarzyszenia agroturystyczne, jednostki samorządowe, Lokalne Grupy Działania, regionalne i lokalne organizacje turystyczne oraz właściciele gospodarstw agroturystycznych i edukacyjnych.

W tych dniach przy stoisku informacyjnym doradcy z Małopolskiego Ośrodek Doradztwa Rolniczego prezentowali oferty agroturystyczne, oraz  udzielali informacji dotyczących gospodarstw agroturystycznych i edukacyjnych w Małopolsce. Oferowali również  doradztwo z zakresu środków pomocowych w ramach PROW 2014-2020.

Wśród wystawców prezentujących swoje produkty znaleźli się również właściciele pasiek i winnic. W czasie imprezy można było zobaczyć zwierzęta gospodarskie oraz wziąć udział w warsztatach florystycznych i rękodzielniczych. Zwiedzający mogli spróbować tradycyjnych produktów regionalnych z Małopolski, między innymi wędlin oraz serów produkowanych metodami tradycyjnymi, czy też wiejskiego chleba ze smalcem przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich.

Jak co roku giełda cieszyła się dużym zainteresowaniem odwiedzających. Oprócz bogatej oferty agroturystycznej, w czasie giełdy swoje prace wystawili rękodzielnicy. Przez rzeźbiarzy zostały zaprezentowane rzeźby oraz zabawki z drewna.

Panie z Gminy Bobowa pokazywały jak się robi serwetki koronkowe metodą klockową. Trudną sztukę tworzenia krywulek - czyli biżuterię koralikową splataną w misterne, kolorowe wzory, przybliżyła pani Anna Dobrowolska z miejscowości Krzywa.

Technikę malowania tradycyjnych motywów kwiatów zalipiańskich na drewnianych elementach zaprezentował pan Trójniak z Zalipia, który prowadzi gospodarstwo edukacyjne przynależące do Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych.

Szeroka oferta wypoczynku na łonie natury, prezentacje regionów, smakołyki lokalnej kuchni, feeria kolorów i dźwięków - tak właśnie prezentowała sie tegoroczna giełda agroturystyczna.

Anna Nowak

 

GALEFIA ZDJĘĆ (fot. Anna Nowak):| Opracowane przez Admin |