Wydarzenia

Image description„Choinka przy Wigilijnym Stole”

XV Powiatowy Konkurs Potraw Regionalnych w Myślenicach jest już za nami. Organizatorami konkursu byli: MODR, PZDR Myślenice oraz Zespół Szkół im. A. Średniawskiego w Myślenicach. Patronat Honorowy, jak co roku, objął Starosta Myślenicki Pan Józef Tomal.

„Spotykamy się, co roku, aby kultywować tradycję świąt Bożego Narodzenia. Tradycję, która nierozerwalna jest z naszą polską obrzędowością. Obrzędowością towarzyszącą nam od wielu wieków i ma wymiar religijny, rodzinny i historyczny. Wyjątkowość Bożego Narodzenia to radość z przyjścia na świat Chrystusa, którą świętujemy w gronie rodziny i bliskich. Świętujemy przy choince i wigilijnym stole. Powtarzalność kultywowania obrzędowości daje nam poczucie stabilności, jedności i bliskości. Dlatego tak ważnym jest, aby na stole znalazły się potrawy, które robiły nasze prababcie, babcie, mamy. Aby zachowały się obyczaje, które w magiczny sposób czynią ten dzień wyjątkowym. Oddaje tutaj hołd i kieruje wyrazy uznania i podziękowania do Pań z Kół Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszeń, Zespołów Regionalnych, których uczestnictwo w naszych konkursach jest wyrazem starań, abyśmy nie zapominali i kultywowali nasze kulturowe tradycje” - tymi słowami zwróciła się do publiczności i uczestników w imieniu organizatorów Kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Myślenicach.

W XV Powiatowym Konkursie Potraw Regionalnych „Choinka przy Wigilijnym Stole” wzięły udział następujące KGW:

1. Koło Gospodyń Wiejskich Trzebunia- Gmina Pcim,

2. Koło Gospodyń Wiejskich Czesław- Gmina Raciechowice,

3. Koło Gospodyń Wiejskich Wiśniowa - Gmina Wiśniowa,

4. Koło Gospodyń Wiejskich z Tokarni - Gmina Tokarnia,

5.Stowarzyszenie Gospodyń „Cis” z Harbutowic – Gmina Sułkowice,

6. Koło Gospodyń „Górne Przedmieście” – Gmina Myślenice,

7. Koło Gospodyń Wiejskich z Poręby – Gmina Myślenice,

8. Koło Gospodyń Wiejskich z Rudnika – Gmina Dobczyce,

9.Stowarzyszenie Miłośników Zakliczyna – Gmina Siepraw,

10. Zespół Regionalny Zagórzanie z Lubnia – Gmina Lubień.

 

Komisja Konkursowa pod przewodnictwem Marcina Rychlickiego z PZDR Myślenice, wyraziła swoje uznanie za różnorodność i sposób podania tradycyjnych potraw, użycie nazw gwarowych oraz szczególnie za bardzo ciekawą i edukacyjną prezentację zwyczajów regionu i przygotowanych potraw.

Komisja miała niełatwe zadanie dokonania wyboru miejsc.

W konkursie zwyciężyło Koło Gospodyń Wiejskich Trzebunia - Gmina Pcim

Drugie miejsce zajął Zespół Regionalny Zagórzanie z Lubnia – Gmina Lubień

Trzecie miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich Czesław- Gmina Raciechowice

Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali od organizatorów wyróżnienia. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Sponsorami byli: Starostwo Powiatowe w Myślenicach, Urząd Miasta i Gminy w Myślenicach, Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Oddział Regionalny w Krakowie,  Stowarzyszenie LGD Turystyczna Podkowa, Małopolski Bank Spółdzielczy w Wieliczce, Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych, Oddział Regionalny w Krakowie, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Limanowej, Małopolska Izba Rolnicza.

Ponadto wyrażamy tą drogą również podziękowanie dla Urzędów Miast i Gmin oraz Gminnych Ośrodków Kultury i Sportu, które dofinansowały udział uczestników konkursu. Składamy szczególne podziękowania wszystkim sponsorom za wsparcie działań dla zachowania bogactwa obyczajowości i tradycji regionu.

Nie brakowało niczego na stołach, ale również dopisała publiczność oraz zaproszeni goście.

 

Obecnością w tym dniu zaszczycił gospodarzy i uczestników poseł RP Pan Jarosław Szlachetka.

Starosta Powiatu Myślenickiego Pan Józef Tomal skierował do uczestników ciepłe słowa powitania oraz przeczytał list Marszałka Województwa Małopolskiego Pana Jacka Krupy z wyrazami uznania i podziękowań dla wszystkich osób zaangażowanych w przygotowanie tej imprezy. Nie zabrakło również przemówień innych zaproszonych gości, w tym Pana Posła RP Jarosława Szlachetki, Pana Adama Ślusarczyka – dyrektora oddziału regionalnego ARiMR w Krakowie oraz  Pani Teresy Piekary – dyrektor Oddziału Terenowego w Krakowie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu myślenickiego towarzyszyli uczestnikom konkursu reprezentujących ich gminy. Wśród gości byli radni powiatowi i gminni, przedstawiciele instytucji współpracujących często, na co dzień z MODR, tj. KRUS, Lokalnych Grup Działania, Urzędu Pracy, Małopolskiej Izby Rolniczej, Ośrodków Kultury i Sportu. Cieszy organizatorów tak liczna obecność znamienitych gości, gdyż był to wyraz uznania dla uczestników i organizatorów konkursu.

Panie przygotowały stoły wspaniale i publiczność mogła degustować potrawy. Kiedy Komisja podsumowała wyniki, szykowała dyplomy, uczestnicy wykorzystali ten czas na wspólne śpiewanie kolęd. A, nie brakowało zespołów, instrumentów i świetnych głosów kolędy zabrzmiały wyjątkowo i na sali zrobiło się szczególnie świątecznie.

W bardzo ciepłych w słowach skierowanych do uczestniczek konkursu i organizatorów podsumowała imprezę Pani Krystyna Janecka- wiceprezes zarządu Małopolskiej Izby Rolniczej. Jesteśmy wdzięczni za te słowa, które dostarczyły nam wzruszeń.

Chciałabym podziękować całemu zespołowi PZDR Myślenice oraz Zespołowi Wydawnictw MODR, którzy przyczynili się do organizacji tej imprezy.

Składam podziękowania wszystkim za pracę dla zachowania bogactwa kulturowego regionu i czynienia tradycji żywą, obecną w naszej teraźniejszości.

W imieniu organizatorów Grażyna Pitala - Kierownik PZDR Myślenice| Opracowane przez Admin |