Menu główne

Nasz ogród

Ogrody jak marzenie

Każdy z nas chce mieć piękny, zadbany i wypielęgnowany ogród, który jest ozdobą naszego domu. Najistotniejsze jednak jest to aby ogród harmonijnie komponował się z otaczającym go krajobrazem - dotyczy to zwłaszcza ogrodów powstających na obrzeżach miast, wśród pól, pod lasem, na morskim nabrzeżu czy w górach.  Poniżej przedstawiamy Państwu w formie fotografii i krótkich opisów kilka rodzajów ogrodów stylowych. Być może pomogą one Państwu zdecydować o formie i charakterze Waszego przyszłego ogrodu.

Dlaczego warto chronić wiejskie ogródki?

Ogródki przy naszych domach są elementem tradycji. Otaczały domy naszych babć, mam i sąsiadek, tak było zawsze. W Polskiej tradycji wiejskiej były ogródki kwiatowe i ziołowe. Zastanówmy się, czy warto tę tradycję zachować jako wyróżnik naszej polskiej odrębności kulturowej, zwłaszcza w obecnych czasach unifikacji i globalizacji.

Trawiaste piękności w ogrodzie

Jeszcze kilka lat temu w punktach sprzedaży roślin ogrodowych wybór traw ozdobnych był zupełnie niewielki. Poza nielicznymi gatunkami kostrzewy czy mozgi trzcinowatej w barwnych odmia-nach oraz kilkoma gatunkami przeznaczonymi do oczek wodnych – nie było zbyt dużego wyboru. Obecnie, zarówno w sprzedaży , jak i w prywatnych ogrodach można spotkać ogromną rozmaitość tych roślin – od najniższych, wyżej wspomnianych gatunków  kostrzewy, do potężnych, wysokich  miskantów dorastających często do 3 metrów wysokości.

Liliowce – fascynujące i niewybredne

Kwiaty liliowca są jak ulotne, krótkie chwile szczęścia – gdy rozkwitają, trwają tylko jedną dobę, tylko 24 godziny, ale są tak piękne i fascynujące, że nawet dla tych paru chwil trwania pojedynczego kwiatu warto je posadzić w swoim ogrodzie.

Klony palmowe ozdobą naszych ogrodów

Klony palmowe są krzewami lub małymi drzewami, wyróżniają się pięknym kształtem i zmienną barwą liści, niektóre mają czerwone pędy, szczególnie zimą i wczesną wiosną. Liście klonu palmowego mogą być intensywnie zielone, miedziane bądź purpurowe.