Menu główne

Technologie ekologicznej produkcji ogrodniczej

Stare odmiany jabłoni

Od wielu lat stare przydomowe sady odchodzą w zapomnienie. Zstępują je nowoczesne wysoko towarowe plantacje lub ogrody rekreacyjne z dużą ilością roślin iglastych. Dlatego w niniejszym artykule pragnę przypomnieć parę starych odmian jabłoni. W obecnej chwili  pojawiają się osoby, które szukają starych odmian aby odtworzyć stare przydomowe sady. Owoce ze starych odmiany jabłoni wg niektórych mają znacznielepszy smak i znacznie lepiej nadają się do przetworów (soków, dżemów, powideł) oraz pieczenia placków z jabłkami (szarlotek).

Sady ekologiczne

Niezależnie od metody produkcji (konwencjonalna, integrowana, ekologiczna) założenie sadu jest kosztowną inwestycją. Błędów popełnionych przy zakładaniu sadu nie daje  się naprawić i będą miały wpływ na efekty produkcyjne przez cały okres jego użytkowania. Dlatego tak wiele starań należy poczynić, aby wybrać odpowiednie stanowisko, gatunek i odmiany.

Publikacja "Ekologiczna uprawa roślin ogrodniczych szansą rozwoju małopolskich gospodarstw"

Zachęcamy do zapoznania się z publikacja wydaną w  ramach operacji "Ekologiczna uprawa roślin ogrodniczych szansą rozwoju małopolskich gospodarstw", która zrealizowana została w roku 2017 jako jedno z działań Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich.

Wrotycz - zioło do zwalczania chorób i szkodników w ogrodach przydomowych

Wrotycz to bylina z rodziny astrowatych, rośnie na poboczach dróg, ugorach, brzegach lasów, w zaroślach i w rowach. Rośnie w jednym miejscu przez lata  oraz wytrzymuje niskie temperatury i przymrozki. Charakteryzuje się intensywnym zapachem, przypominającym kamforę. Atrakcyjne, żółte kwiaty są wyjątkowo długotrwałe, zarówno w czasie kwitnienia, jak również zasuszone. Wysuszone nadają się do bukietów ziołowych, a jego żółte kwiaty długo utrzymują kolor.

Ekologiczna uprawa wiesiołka - właściwości, zastosowanie

Wiesiołek to roślina księżycowego ogrodu - tak napisano o wiesiołku w „Wielkiej Księdze Ziół Bremnessa”, ponieważ kwiaty rozwijają się wieczorem, a ich płatki odbijają światło Księżyca. Inne nazwy według podań ludowych to świecący w nocy oraz „kwiaty jednej nocy”.