Menu główne

Uprawa ziół

Nagietek lekarski - uprawa i zastosowanie

Jest to roślina jednoroczna z rodziny Złożonych (Compositae), występująca w stanie naturalnym w rejonie śródziemnomorskim oraz na Bliskim Wschodzie. Obecnie uprawiana w wielu krajach, w tym również w Polsce, jako roślina lecznicza i ozdobna. Niekiedy dziczeje. Nagietek i jego przetwory, stosowane zewnętrznie, działają przeciwzapalnie, bakteriobójczo i grzybobójczo, przede wszystkim ze względu na obecność karotenoidów i trójterpenów.

Perspektywy dla uprawy ziół

Powierzchnia uprawy ziół w Polsce w roku 2011 wynosiła ponad 14,5 tys. ha plasując Polskę na trzecim miejscu pod względem produkcji ziół w Europie. W Polsce uprawianych jest około 60 gatunków ziół, z czego największy obszar zajmują uprawy: mięty pieprzowej, kminku zwyczajnego, kozłka lekarskiego i rumianku pospolitego. Powierzchnia jak i liczba gospodarstw w Polsce corocznie ulega dynamicznym zmianom, jednak szacuje się, że uprawę roślin zielarskich prowadzi około 20 tys. gospodarstw.

Zioła dobre na wszystko

Kilka dobrych rad w przygotowaniu pełnowartościowych ziół i przypraw.

Lawenda lekarska (zioło)

Lawenda jako zioło pochodzi z basenu Morza Śródziemnego. Lawendę lekarską nazywamy też lawendą prawdziwą, wąskolistną. W swojej ojczyźnie osiąga wysokość 1m, natomiast w Polsce dorasta do kilkudziesięciu centymetrów.