Menu główne
13 marca 2018

Spotkanie hodowców owiec w Mszaniej Dolnej

Kolejny raz hodowcy owiec z powiatu limanowskiego spotkali się 8 marca 2018 roku w Mszanie Dolnej. Tematem przewodnim spotkania w tym roku było pytanie: jak poprawić opłacalność produkcji owczarskiej? Organizatorem spotkania był Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Limanowej.

Na początek Piotr Zaremba z Firmy Schumann Polska zaprezentował sposoby poprawy wydajności mlecznej owiec jak również wagi odchowywanych jagniąt. Jak się okazało nie jest to zbyt trudne warto jedynie zadbać o dobre pastwisko jak również dobre siano i sianokiszonkę. Zwrócił uwagę na potrzebę stosowania dodatków mineralnych z odpowiednią zawartością makro i mikro elementów a także dodatków witaminowych.

Drugi ważny temat to dobrze sprzedać jagnięta tj. uzyskać jak najlepszą cenę. Jagnięta owcy górskiej od wielu lat były eksportowane do Włoch. Niestety ostatni rok, jak stwierdził Wojciech Nawara - pracownik Regionalnego Związku  Hodowców Owiec i Kóz w Nowym Targu, nie był najlepszy. W tym roku też będzie problem z eksportem do Włoch. Związek intensywnie poszukuje nowych odbiorców jagniąt.

Właściciel Ubojni Krzan z Niedźwiedzia - Marian Krzan zwrócił uwagę, że należy szukać nowych rynków sprzedaży. Takie miejsca są na północy i zachodzie Europy  gdzie mieszka coraz więcej emigrantów  z bliskiego wschodu dla których jagnięcina i baranina jest cenionym gatunkiem mięsa. Aby jednak pozyskać tamte rynki potrzebna jest szeroka kampania promocyjna.

Aneta Kawula - powiatowy lekarz weterynarii zwróciła uwagę na warunki utrzymania owiec, warunki transportu, które były w ubiegłym roku główną przyczyną problemów z eksportem jagniąt. Zwróciła również uwagę na przestrzeganie zasad i wymogów uboju gospodarczego owiec na własne potrzeby.

Szansą na poprawę  sytuacji ekonomicznej gospodarstw owczarskich jest również korzystanie z dopłat do maciorek ze stad towarowych w ramach płatności bezpośrednich jak również możliwość dopłat do stad biorących udział w programie „Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych zwierząt w rolnictwie”.

Podsumowując spotkanie można jednoznacznie stwierdzić że hodowla owiec według rolników jest coraz mniej atrakcyjnym zajęciem i wynika bardziej z tradycji niż uwarunkowań ekonomicznych. Rolnicy martwią się, że w przeciągu kilku lat owce mogą całkowicie zniknąć z naszego krajobrazu.

Organizatorzy i uczestnicy dziękują Bolesławowi Żabie wójtowi gminy za możliwość spotkania się  kolejny raz na sali narad Urzędu Gminy Mszana Dolna.

tekst: Leszek Leśnik
fot. Magdalena Polańska