Finał małopolskiej edycji konkursu Agroliga 2024
7 września 2024 r. na XXXII Wystawie Agropromocja w Starym Sączu odbyło się uroczyste przyznanie tytułów Mistrzów Małopolski w kategoriach „Rolnik” i „Firma” w konkursie AGROLIGA 2024. Laureatom nagrody wręczali Bronisław Dutka Dyrektor Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Krzysztof Ludwikowski przedstawiciel BNP Paribas – partnera tegorocznej edycji konkursu oraz Janusz Zalarski Prezes Przetwórstwa Mięsnego „Płatek”. Ponadto gratulacje złożył starosta powiatu nowosądeckiego Pan Tadeusz Zaremba.
Komisja konkursowa w składzie: Maria Kmak, Joanna Bobowska i Eugeniusz Tadel w dniach od 05.08.2024 r. do 07.08.2024 r. dokonała wizytacji zgłoszonych do konkursu uczestników. W wyniku oceny zgłoszonych kandydatów komisja postanowiła przyznać następujące tytuły.
Laureaci w kategorii „Rolnik”:
Wyróżnienie dla Pana Jarosława Czuchty ze Zdynii– posiadającego gospodarstwo o powierzchni 11,02 ha, w którym prowadzona jest produkcja roślinna i zwierzęca – chów bydła mlecznego rasy simentaler oraz polsko holsztyńsko-fryzyjskiej odmiany czerwono białej.
Wyróżnienie dla Pana Dawida Różeńskiego z Wygnanowa– posiadającego gospodarstwo o powierzchni 11,03 ha, w którym prowadzona jest uprawa truskawki pod folią w 16 tunelach, które obejmują 4 hektary. Ponadto gospodarstwo uprawia nowalijki na pęczki przez cały rok.
Wyróżnienie dla Pana Tomasza Wytrwał z Wolii Żelichowskiej– posiadającego gospodarstwo o powierzchni 104 ha, w którym prowadzona jest produkcja roślinna. Specjalizacja, którą wdrożył opierając swoją produkcję na 4 bazowych uprawach (pszenica, rzepak, soja oraz kukurydza) pozwoliła mu przy zachowaniu prawidłowego płodozmianu na osiągnięcie wysokich plonów.
Tytuł Wicemistrza dla Państwo Joanna i Marek Gaweł z Pałecznicy – prowadzący gospodarstwo o powierzchni 37,5 ha, ukierunkowane zarówno na produkcję roślinną i zwierzęcą – chów trzody chlewnej w cyklu zamkniętym średnio 1500szt. Pan Marek jest członkiem grupy producentów - Związek Producentów Trzody Chlewnej w Pałecznicy.
Tytuł Wicemistrza dla Pana Tadeusza Wójcika z Niecieczy – prowadzącego gospodarstwo rodzinne o powierzchni 250 ha użytków rolnych, które specjalizuje się w produkcji roślinnej (pszenica, kukurydza, rzepak, soja). Gospodarstwo Pana Tadeusza wyróżnia ład i porządek. Korzysta on z programów pomocowych krajowych i unijnych dzięki czemu stale rozwija swoje gospodarstwo rolne. Pan Tadeusz to osoba bardzo aktywna społecznie, od 26 lat jest sołtysem wsi Nieciecza, dwukrotnie zdobywając tytuł sołtysa roku ponadto wieloletni członek rady parafialnej. Członek zarządu Banku Spółdzielczego Rzemiosła w Krakowie oddział w Żabnie, przewodniczący komisji rewizyjnej OSP Nieciecza, członek KGW. Członek Małopolskiej Izby Rolniczej od początku istnienia, ponadto kilkuletni członek zarządu. Doradca Wojewody do Spraw Rolnictwa.
Tytuł Mistrza w kategorii „ROLNIK” otrzymała Pani Urszula Gacek z Dąbrówki Szczepanowskiej – Gospodarstwo Rolne – Rolniczy Handel Detaliczny Urszula Gacek o powierzchni ok. 23 ha, w którym uprawiane są dzikie owoce (tarnina, głóg, czarny bez, dzika róża). Gospodarstwo działa w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego, w którym roczna sprzedaż znacząco przekracza bezpodatkowy próg RHD. W gospodarstwie od ponad 6 lat produkowane są octy „Octovnia” Obecnie oferta obejmuje ponad 20 gatunków i trzy rodzaje octowo-miodowych oxymeli.
W imieniu Pani Urszuli Gacek Mistrza w kategorii ROLNIK nagrodę odebrał Eugeniusz Tadel - Kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Tarnowie
Laureaci w kategorii „Firma”
Tytuł Wicemistrza otrzymała Lavendziarnia Stoki 6 Michał Sitek ze Stoki. Firma założona w 2016 r. Zajmuje się produkcją kosmetyków naturalnych i produktów spożywczych z lawendy. Posiada nowoczesną halę produkcyjno-magazynową o powierzchni ponad 200 m2, która jest wyposażona w pasteryzatory, mieszalniki, destylatory, napełniarki. Przy hali znajduje się instalacja fotowoltaiczna 32kwP..
Mistrzem w kategorii „FIRMA” została Tłocznia owoców Pawłowski ze Żbikowic. Właścicielami gospodarstwa rolnego, w którym rosną owoce, dziś wykorzystywane do produkcji soków byli od wielu pokoleń przodkowie obecnego właściciela – Antoniego Marcina Pawłowskigo. Firma „Tłocznia Owoców Pawłowski” powstała w kwietniu 2013 roku. Właściciel zrealizował w ten sposób nie tylko pomysł na własne dochody ale stworzył też produkt, którego smak przypomina mu smak soków z jego dzieciństwa. Firma rocznie produkuje ok 200t soku oraz ok 200kg liofilizatu.
Wszystkim uczestnikom tegorocznego konkursu Agroliga dziękujemy za wzięcie w nim udziału.
Art. Maria Kmak
Zdjęcia: Ewa Biernacka, Patrycja Augustyn-Chochorowska