Jak przygotować się do wypełniania wniosku o dopłaty bezpośrednie
Rok 2008 będzie piątym rokiem, w którym rolnicy będą ubiegać się o dopłaty bezpośrednie.
Kolejny raz będziemy składać wnioski o dopłaty bezpośrednie. Mimo nabytej wiedzy na temat wypełniania wniosków zdarza nam się popełniać błędy tak wynikające ze zmieniających się przepisów prawnych jak również z błędnego określenia danej sytuacji. Wniosek o dopłaty wypełniamy samodzielnie lub korzystamy z pomocy doradcy. Jednak dobrze wypełnić wniosek możemy tylko wtedy, gdy dobrze jesteśmy do tego przygotowani, bo bez względu na to, kto wypełnia wniosek odpowiedzialność za dane w nim zawarte ponosi wnioskodawca
Od czego powinniśmy zacząć. Oto kilka praktycznych wskazówek:
- na pewno należy starannie przeczytać instrukcję wypełniania wniosku
i załącznika graficznego oraz sam wniosek bez pominięcia druków napisanych małą czcionką.
- posiadać aktualny wyciąg z rejestru gruntów
– jeśli była kontrola z ARiMR należy przeanalizować posiadany protokół.
- znać dokładnie aktualną powierzchnię działek ewidencyjnych, i tu należy przypomnieć, że w praktyce z różnych powodów rzeczywista powierzchnia działki ewidencyjnej nie zawsze się pokrywa z powierzchnią określoną w rejestrze gruntów.
- znać dokładnie powierzchnię działek rolnych
– posiadać niezbędne dokumenty w przypadku użytkowania gruntów dzierżawnych
Znowu będziemy obmierzać działki rolne (uprawy) i nanosić je na mapki. Tu warto przypomnieć, że działka rolna to zwarty obszar gruntu zajmowany przez jedną uprawę. Może ona zajmować część, całość działki ewidencyjnej (geodezyjnej) lub kilka działek ewidencyjnych. Pola tych działek obliczamy za pomocą wzorów geometrycznych. Następnym problemem jest właściwe określenie działek rolnych na załącznikach graficznych.
Po złożeniu wniosku do ARiMR możemy być objęci kontrolą, która stwierdza zgodność danych zawartych we wniosku ze stanem faktycznym. Producent może również być kontrolowany w zakresie wymagań dobrej kultury rolnej (DKR). Wówczas, kontrola obejmie obszar wszystkich gruntów rolnych położonych w obrębie działek ewidencyjnych zadeklarowanych przez producenta we wniosku w zakresie sprawdzenia przestrzegania wymagań DKR.
Do podstawowych czynności kontrolnych należy:
zweryfikowanie grupy upraw/uprawy na danej działce rolnej zadeklarowanej we wniosku;
ustalenie przebiegu granic i pomiar powierzchni działek rolnych;
stwierdzenie, czy działka rolna była utrzymana w dobrej kulturze rolnej w dniu 30 czerwca 2003 r. (jeżeli jest to możliwe do stwierdzenia);
sprawdzenie przestrzegania na działce rolnej minimalnych wymagań (norm) utrzymania gruntów rolnych w dobrej kulturze rolnej w roku przeprowadzenia kontroli.
Kontrole na miejscu realizowane są metodą inspekcji terenowej lub metodą FOTO.
Należy pamiętać, o przechowywaniu w gospodarstwie kopii dokumentacji złożonej w ARiMR. W praktyce wniosek ten będzie nam potrzebny przy ubieganiu się o fundusze unijne w ramach PROW 2007 – 2013 jak również do udokumentowania realizacji przedsięwzięć w ramach dotychczas dostępnych środków unijnych.