Wsparcie finansowe z programu Prosument 2
Prosument to jednocześnie konsument, jak i producent energii elektrycznej wytwarzanej za pomocą mikroinstalacji, np. fotowoltaicznej lub w małej elektrowni wiatrowej (do 50 kW). Oznacza to, że prosumentem energii odnawialnej może zostać osoba, która spełnia następujące warunki:
- wytwarza energię elektryczną w mikroinstalacji, wyłącznie z odnawialnych źródeł energii, na własne potrzeby;
- jest jednocześnie odbiorcą końcowym, a więc nie wykorzystuje wytworzonej przez mikroinstalacje energii do produkcji, przesyłania lub dystrybucji energii elektrycznej;
- wytwarzanie w mikroinstalacji energii elektrycznej nie stanowi dla niego przeważającego przedmiotu prowadzonej działalności gospodarczej.
Co ważne, aby producent i jednocześnie konsument wytworzonej za pomocą mikroinstalacji fotowoltaicznej energii elektrycznej mógł zostać prosumentem, musi spełniać jednocześnie wszystkie wskazane wyżej warunki.
Obecnie możliwe jest dofinansowanie w ramach programu Prosument 2.
Dofinansowanie z programu Prosument 2 – jak skorzystać?
Jedną z korzyści wynikających z decyzji o korzystaniu z mikroinstalacji OZE na zasadach prosumenta, jest możliwość stania się beneficjentem programu dotacji i pożyczek – Prosument 2. Celem programu prowadzonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), jest „wspieranie rozproszonych, odnawialnych źródeł energii”. Cel ten ma być realizowany między innymi za pomocą linii dofinansowania z przeznaczeniem na zakup i montaż mikroinstalacji OZE. Beneficjentami programu mogą być osoby fizyczne, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, a także jednostki samorządu terytorialnego oraz spółki samorządowe.
W ramach programu Prosument 2 może być dofinansowany zakup i montaż nowych instalacji i mikroinstalacji OZE do produkcji energii elektrycznej lub ciepła dla potrzeb budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub wielorodzinnych. A zatem można dofinansować zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej, małej elektrowni wiatrowej, a także układów mikrokogeneracyjnych (czyli takich układów, w których następuje skojarzenie ze sobą produkcji energii elektrycznej i cieplnej o małych mocach).
Podstawowe zasady projektu to:
- dotacja w wysokości 15% lub 30% wartości dofinansowania;
- pożyczka/kredyt preferencyjny wraz z dotacją łącznie do 100% kosztów kwalifikowanych instalacji;
- oprocentowanie pożyczki/kredytu w wysokości 1%;
- maksymalny okres kredytowania pożyczką lub kredytem to 15 lat;
- wykluczenie możliwości uzyskania dofinansowania kosztów przedsięwzięcia z innych środków publicznych;
- określony maksymalny jednostkowy koszt kwalifikowany bez względu na rodzaj instalacji.
Aby wziąć udział w programie Prosument 2 należy zgłosić się do jednej ze wskazanych instytucji, w zależności od posiadanego statusu prawnego:
- jednostki samorządu terytorialnego – gdzie można uzyskać wsparcie informacyjne odnośnie pożyczki wraz z dotacjami dla osób fizycznych, wspólnot lub spółdzielni mieszkaniowych;
- banku – kredyty z dotacjami dla osób fizycznych, wspólnot lub spółdzielni mieszkaniowych;
- WFOŚiGW – pożyczki łącznie z dotacjami dla osób fizycznych, wspólnot lub spółdzielni mieszkaniowych, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków i stowarzyszeń, spółek prawa handlowego ze 100% udziałem jednostek samorządu terytorialnego; wojewódzki fundusz musi mieć podpisaną umowę z NFOŚiGW.
Wszystkie wymienione powyżej jednostki prowadzą nabory wniosków do programu Prosument 2 w trybie ciągłym.
Prosument – dlaczego warto nim zostać?
Posiadanie statusu prosumenta wiąże się z wieloma korzyściami dla podmiotów chcących korzystać z produkowanej przez własną mikroinstalację OZE energii. Niektóre z nich wynikają ze wspomnianego już pakietu prosumenckiego. Są nimi między innymi:
- możliwość zamontowania mikroinstalacji na terenach z przeznaczeniem innym niż produkcyjne;
- brak konieczności przygotowywania projektu budowlanego dla instalacji do 6,5 kW;
- wydłużenie cykli rozliczeniowych, co pozwala na korzystanie z wytworzonej przez własną instalację energii w okresach o mniejszej produktywności;
- możliwość korzystania z przywilejów prosumenckich przez spółdzielnie energetyczne.
Najważniejsze zalety bycia prosumentem można jednak ująć w trzech kluczowych w tym kontekście aspektach. Należą do nich:
- osiągnięcie niezależności energetycznej – rosnące ceny prądu elektrycznego i przewidywany dalszy ich wzrost w najbliższych latach wyraźnie wskazują, że uniezależnienie się od podwyżek to jedna z najważniejszych korzyści płynących z prosumenckiej działalności. Doskonalenie rozwiązań dostępnych dla prosumentów pozwala przewidywać, że z roku na rok będzie to coraz bardziej opłacalne przedsięwzięcie;
- dbałość o zasoby środowiska naturalnego – być może ten aspekt powinien zostać wymieniony jako pierwszy wśród zalet posiadania statusu prosumenta. W obecnej sytuacji klimatycznej i przy postępującym zanieczyszczeniu powietrza korzystanie z odnawialnych źródeł energii jest najlepszym możliwym krokiem na drodze do budowania własnego wkładu w ochronę środowiska;
- rentowność inwestycji – fotowoltaika czy mała elektrownia wiatrowa zapewnia ciągły i znaczący dla budżetu zysk. Inwestycja w mikroinstalacje OZE to z pewnością jeden z najpewniejszych sposobów lokowania kapitału w dzisiejszych czasach.
Czy zostanie prosumentem jest opłacalne?
Przy obecnych opustach i poziomie wykorzystania energii, np. przez gospodarstwa domowe, najbardziej opłacalne może okazać się maksymalne wykorzystywanie wyprodukowanej przez siebie energii jedynie na pokrycie własnego zapotrzebowania. Wszystko w tym kontekście zależy jednak od prawidłowego zaprojektowania instalacji przez specjalistów w tej dziedzinie oraz od dostępności kolejnych rozwiązań, takich jak choćby magazyny energii.
Coraz szersze korzystanie z różnych form wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej daje nadzieję, że w nie tak odległym czasie może się poprawić stan naszego powietrza. Dlatego warto poznać możliwości wsparcia, jakie jest dostępne w tym zakresie.
Jacek Kostuch
źródło treści: strona internetowa firmy Enerad Sp. z o.o.:
https://enerad.pl/aktualnosci/prosument-kim-jest-aktualne-ustawy/
grafika: enerad.pl