Za nami II Wystawa Rolnicza Agro Krak `2006
Kraków odnalazł smak małopolskiej wsi!
Już po raz drugi w Krakowie, 20-21 maja odbyła się wystawa Agro Krak `2006! Poprzez kontynuowanie naszego przedsięwzięcia i organizowanie wystawy rolniczej w centrum jednego z największych miast w Polsce, Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego pragnie przybliżyć mieszkańcom Krakowa i okolic nowoczesne rozwiązania z zakresu rolnictwa oraz osiągnięcia małopolskiej wsi.
Wieś naszego regionu rozwija się korzystając z nowoczesnych technologii i strategii zarządzania, osiągając najwyższe standardy Unii Europejskiej. Ale zarazem nie zrywa z przeszłością, nadal kultywując swoją kulturę, tradycję i folklor. Właśnie taki obraz wsi MODR ukazuje podczas II Wystawy Rolniczej Agro Krak.
Zgodnie z ideą wystawy, podczas Agro Krak `2006 swój dorobek, osiągnięcia, usługi i wyroby przedstawiło 150-ciu wystawców z całego kraju; firmy, instytucje i wystawcy indywidualni, którzy reprezentowali takie branże jak: przetwórstwo rolno-spożywcze, produkcja rolna, ekologia, ogrodnictwo, środki do produkcji rolnej, budownictwo wiejskie, maszyny itp.
Jednym z głównych wątków tegorocznej wystawy była prezentacja ofert agroturystycznych `2006 oraz promocja poszczególnych regionów Małopolski, ze szczególnym uwzględnieniem twórców rzemiosła i rękodzieła ludowego. Oferta gospodarstw agroturystycznych z całego województwa małopolskiego była skierowana do osób poszukujących alternatywnych form wypoczynku i planujących spędzenie urlopu bądź wakacji na obszarach wiejskich, na łonie natury, z możliwością uczestniczenia w tradycyjnych pracach polowych, jazdy konnej czy też spróbowania regionalnych potraw i przysmaków. Prezentacja podczas Agro Krak pokazała, iż branża ekoturystyki i turystyki wiejskiej w Małopolsce prężnie się rozwija, a gospodarstwa agroturystyczne naszego regionu osiągają europejskie standardy, nie zatracając przy tym polskiej gościnności i przyjaznego klimatu. Poza tym w ciągu dwóch dni trwania wystawy zwiedzający kupowali wyroby twórców ludowych, takie jak rzeźby z drewna i gliny, ręcznie wykonywane hafty, serwety, gobeliny, chodniczki, koronki szydełkowe, obrazy, garnki gliniane, wyroby wiklinowe, stroiki okolicznościowe, zdobione i malowane przedmioty codziennego użytku, upominki itp.
Tegoroczna wystawa upłynęła pod znakiem promocji produktów żywnościowych pod hasłem „W poszukiwaniu dobrego smaku”. Zwiedzający degustowali zdrowe i smaczne potrawy przygotowane przez koła gospodyń wiejskich oraz produkty wyprodukowane na terenie Małopolski metodami ekologicznymi. Zarówno w sobotę jak i w niedzielę odbył się pokaz „pucenia oscypka” w wykonaniu baców z Regionalnego Związku Hodowców Owiec i Kóz w Nowym Targu.
Podczas Agro Krak `2006 rozstrzygnięto pierwszy z półfinałowych kiermaszów produktów regionalnych i tradycyjnych, który był realizowany w ramach II Małopolskiego Festiwalu Smaku przez Samorząd Województwa Małopolskiego we współpracy z Małopolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego. W imprezie udział wzięło 20 producentów artykułów rolno-spożywczych z Krakowa i okolic, w tym kilka KGW z regionu krakowskiego. Przedsięwzięciu towarzyszył konkurs przeprowadzony przez jury i plebiscyt, podczas którego publiczność dokonała wyboru „Małopolskiego Smaku”. A oto laureaci krakowskiego półfinału w poszczególnych kategoriach. W konkursie zwyciężyli: dania gotowe – królik w śmietanie (KGW „Warkocz Tarłówny” z Dębna), wędliny i przetwory mięsne – salceson galicyjski (firma Janex z Polanki k/Myślenic), sery i przetwory mleczne – jogurt pitny Bella Vita (OSM Miechów), przetwory owocowe i warzywne – kapusta kwaszona charsznicka (firma pana Andrzeja Pietrzyka ze Swojczan), wyroby piekarnicze i cukiernicze – ciasteczka ekologiczne (piekarnia Złoty Kłos z Dobczyc), inne produkty – napoje w różnych smakach, m.in. napój lipowy (KGW z Klenczona). Natomiast publiczność wyróżniła w plebiscycie: dania gotowe – przysmak zagajski z grzybami (firma Krak Mar Fish z Poskwitowa), wędliny i przetwory mięsne – kiszka wiejska (firma Grajpek z Grajowa), sery i przetwory mleczne – jogurt pitny „BellaVita” (Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska z Miechowa), przetwory owocowe i warzywne – ponownie kapusta kwaszona charsznicka, wyroby piekarnicze i cukiernicze – orzechowiec (KGW z Klenczona), inne produkty – majonez krakowski (firma Alicja z Nielepic). Laureaci wyłonieni podczas krakowskiego półfinału wezmą udział w wielkim finale zaplanowanym w dniach 9-10 września na Placu Wolnica w Krakowie. Na kolejne półfinały zapraszamy w sierpniu i we wrześniu do Oświęcimia, Nowego Sącza, Zakopanego i Tarnowa.
Oddzielne nagrody przyznała też Agencja Rynku Rolnego. Wyróżnieni zostali wystawcy, którzy najlepiej zaprezentowali swój produkt w kategoriach: przetwory mleczne, produkty owocowo-warzywne, przetwory pszczele, pieczywo i ciasta, przetwory mięsne Puchar Prezesa ARR otrzymali: OSM w Limanowej, Gospodarstwo Pasieczne Państwa Kiejdo, Zakład Przetwórstwa Tenczynek, Piekarnia - Cukiernia Złoty Kłos oraz Zakład Masarski Szubryt.
Wystawie towarzyszyły koncerty zespołów folklorystycznych. Na scenie Agro Krak `2006 wystąpiły takie zespoły regionalne jak Niżnobańszczanie, Jarząbki, „Gromcaneczki”, Woźniczanki, ludowy zespół dziecięcy „Kozinianie”, „Gdowianie”, „Pcimianie”, „Mila”, grupa śpiewacza KGW z Sąspowa, „Lackowianki”, „Mietniowiacy”, „Same Swoje” – KGW Przeciszów, „Zarzeczanki”, „Łobzowianie”, „Lipniczanie, Zespół Śpiewaków Ludowych ze Stowarzyszenia Kobiet Wsi Kobylanka, „Dworzanie”, „Czubrowiacy”, zespół ludowy KGW w Racławicach, „Stawowianki”,
Wielkim zainteresowaniem zwiedzających, zwłaszcza tych najmłodszych, cieszyła się wystawa zwierząt, wśród których nie zabrakło szynszyli, królików, krów, koni, kuców, owiec, kóz, trzody chlewnej, zwierząt futerkowych, a nawet ryb. A nocą z soboty na niedzielę oźrebił się kucuk…
Ponadto w ramach wystawy Agro Krak `2006 odbyły się konferencje na temat: rynku produktu regionalnego i tradycyjnego oraz własnej marki, odnawialnych źródeł energii – biopaliw, programu LEADR+ oraz dopłat do rodzimych ras zwierząt.
II Wystawa Rolnicza Agro Krak `2006 miała charakter festynu z bogatym zapleczem gastronomicznym, ciekawego zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Przygotowano liczne atrakcje dla najmłodszych takie jak lunapark, konkursy z nagrodami (rowery ufundował sponsor główny – MPEC S.A.), jazda konna itp. W ciągu dwóch dni trwania imprezy nie zabrakło również pięknej pogody i mocy wrażeń!