Zmiany dla rolników w programie rolnośrodowiskowym PROW 2007-2013
W związku z planowanym wejściem w życie przepisów dotyczących „Programu rolnośrodowiskowo – klimatycznego” na lata 2014-2020, również rolników realizujących zobowiązania w ramach PROW 2007-2013 czekają pewne zmiany. W ich przypadku Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi dokonało dostosowania wymogów do reguł nowego okresu programowania. Okazało się, że jedynie dla pakietów „Ochrona gleb i wód” stwierdzono konieczność zmiany wymagań a przypadku pakietu „Strefy buforowe” zmodyfikowano stawki płatności. Planowane jest również wprowadzenie specjalnych przepisów przejściowych.
Rolnicy, którzy rozpoczęli swoje zobowiązania w roku 2011 i rok bieżący jest dla nich ostatnim, pełnym rokiem realizacji planu rolnośrodowiskowego nie są objęci dostosowaniem i kończą program na dotychczasowych zasadach PROW 2007-2013.
Z drugiej strony rolnicy, którzy przystąpili do „Programu rolnośrodowiskowego” PROW 2007-2013 w roku 2014 będą mogli w całości przenieść swoje zobowiązanie do PROW 2014-2020, przyjmując oczywiście nowe zasady, wymogi i stawki płatności. Ich zobowiązanie nie ulegnie odnowieniu i trwało będzie nadal 5 lat w tym 1 rok w ramach „starego” PROW i 4 lata w ramach „nowego” PROW. Miejsce na zaznaczenie decyzji o przejściu na nowe zasady znajduje się na ostatniej stronie wniosku o dopłaty bezpośrednie.
Natomiast beneficjenci, którzy rozpoczęli zobowiązanie w roku 2012 lub później będą musieli dopasować swoje zobowiązanie do nowych wymogów. Planuje się wprowadzenie następujących wymogów dla wariantów międzyplon ozimy i międzyplon ścierniskowy z pakietu „Ochrona gleb i wód”:
- siew roślin międzyplonowych w terminie do 15 września,
- zakaz wznawiania zabiegów agrotechnicznych przed 1 marca,
- stosowanie jako międzyplon wyłącznie mieszanki złożonej z minimum 3 gatunków roślin, przy czym gatunek rośliny dominujący w mieszance lub gatunki zbóż wykorzystane w mieszance nie mogą przekroczyć 70% jej składu,
- zakaz stosowania mieszanki składającej się wyłącznie z gatunków zbóż,
- zakaz nawożenia oraz stosowania pestycydów i herbicydów w międzyplonie,
- przyoranie biomasy z wyłączeniem uprawy gleby w systemie bezorkowym,
- możliwość spasania biomasy roślin poplonowych jesienią lub wiosną (poplon ozimy),
- możliwość przemiennego stosowania międzyplonów na różnych działkach rolnych w ciągu 5 lat,
- zakaz uprawy w plonie głównym mieszanki tych samych roślin (w przypadku międzyplonu ozimego również form jarych).
Nowością jest szczególnie nakaz stosowania mieszanek jako poplonu. W związku ze zmianą reguł, jeżeli rolnik nie będzie akceptował nowych zasad, będzie miał prawo zakończyć podjęte zobowiązanie, nawet pomimo tego, że było ono realizowane krócej niż 5 lat. W takiej sytuacji zwrot pobranych płatności nie będzie oczywiście konieczny. Decyzja taka powinna być zaznaczona na ostatniej stronie wniosku o dopłaty bezpośrednie. W innych pakietach żadne modyfikacje nie są planowane.
Warto również wspomnieć, że wbrew wcześniejszym zapowiedziom zrezygnowano z uznania pakietu „Ochrona gleb i wód” za działanie równoważne dywersyfikacji upraw (zazielenienie). Na obecnym etapie jedynie realizacja pakietu „Rolnictwo zrównoważone” w ramach PROW 2014-2020 może być uznana za praktykę równoważną dywersyfikacji upraw.
Wojciech Ślósarz, 12.02.2015 r.
Opracowano: na podstawie informacji MRiRW