Zmiany w kwotowaniu produkcji mleka
1 kwietnia 2009 r. rozpoczął się szósty rok kwotowania produkcji mleka
w Polsce. Mechanizm funkcjonuje podobnie jak dotychczas, choć zaszły niewielkie zmiany.
Istotną zmianą dla wielu producentów jest zniesienie „regionalizacji” kwot indywidualnych (KI), co oznacza, że w przypadku zbycia bądź użyczenia kwoty indywidualnej możemy to zrobić na terenia całej Polski a nie jak dotychczas tylko w obrębie województwa małopolskiego.
Możliwość kupna, sprzedaży bądź użyczenia KI na terenie całego kraju pozwoli na optymalne zagospodarowanie kwot i w efekcie może uchronić producentów przed koniecznością uiszczenia opłaty za ewentualne przekroczenie swojego limitu.
W przypadku niewykorzystania całości lub części kwoty indywidualnej, można ją użyczyć, sprzedać lub przekazać innemu producentowi mleka nieodpłatnie. Aby zatwierdzić w ARR umowę kupna - -sprzedaży KI należy wypełnić wniosek (formularz dostępny w OT ARR oraz na stronie internetowej www.arr.gov.pl) i wraz z kopią zawartej umowy oraz dokumentami potwierdzającymi posiadanie gospodarstwa rolnego przez obie strony, złożyć do OT ARR w terminie od 1 sierpnia do ostatniego dnia lutego danego roku kwotowego.
W przypadku oddania KI w używanie również należy złożyć wniosek do właściwego OT ARR w terminie od 1 sierpnia do końca stycznia danego roku kwotowego. Dostawca musi jednak pamiętać, że oddanie w używanie traktowane jest jako niewykorzystanie swojej kwoty. Jeżeli dostawca do końca danego roku kwotowego nie wykorzysta 70% kwoty indywidualnej, która przysługuje mu na dzień 1 kwietnia tego roku kwotowego to niewykorzystana część zostanie mu cofnięta.
Kolejną zmianą dotyczącą kwotowania produkcji mleka jest zwiększenie kwoty krajowej. Na mocy Rozporządzenia Rady (WE) nr 72/2009 z dnia
19 stycznia 2009 r. w sprawie zmian we Wspólnej Polityce Rolnej, Państwom Członkowskim w tym również i Polsce, zostały zwiększone kwoty krajowe
o 1% w kolejnych latach kwotowych aż do roku kwotowego 2013/2014. Wobec powyższego kwota krajowa przysługująca Polsce na rok kwotowy 2009/2010 wynosi 9 663 423 319 kg.
Mając na uwadze wiele wątpliwości, które wzbudziła interpretacja przepisu art. 72 ust. 2, Rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 z dnia 22 października 2007 r. ustanawiającego wspólną organizację rynków rolnych oraz przepisy szczegółowe dotyczące niektórych produktów rolnych („rozporządzenie o jednolitej wspólnej organizacji rynku”) zmienionego rozporządzeniem Rady (WE) nr 72/2009, pragniemy również przedstawić ostateczne stanowisko dotyczące wysokości procentowego wykorzystania limitu KI.
Komisja Europejska zaproponowała, aby obowiązkowe wykorzystanie KI przez producenta mleka w danym roku kwotowym podnieś z 70% do 85% pozostawiając jednak swobodę decyzyjną w tym zakresie państwu członkowskiemu. W związku z powyższym Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, biorąc pod uwagę specyfikę polskich producentów mleka, pozostawił stopień wykorzystania KI na dotychczasowym poziomie. Oznacza to, że w roku kwotowym 2009/2010 producent obowiązany jest do wykorzystania kwoty indywidualnej będącego jego własnością na dzień 1 kwietnia 2009 r., w 70%, podobnie jak miało to miejsce w latach ubiegłych.
Wszelkich informacji dotyczących mechanizmu Kwotowania produkcji mleka można uzyskać w Oddziale Terenowym Agencji Rynku Rolnego
w Krakowie, przy ul. Mogilskiej 104, 31-546 Kraków lub pod numerem telefonu: 012/424-09-45.