Józef Zych - twórca rzeźb z korzeni drzew
Urodził się na Powiślu Dąbrowskim, mieszka w Oleśnie. Od najmłodszych lat ulubionym zajęciem było zbieranie patyków po pobliskich lasach i zagajnikach. To bliskie obcowanie z naturą stało się z czasem pasją i pomysłem na tworzenie niezwykle oryginalnych rzeźb z interesująco ukształtowanych gałęzi czy konarów drzew. Jako młody człowiek wyjechał do Krakowa za pracą i tam poznał artystę, który wzbudził w nim ciekawość oglądania w krakowskich kościołach - rzeźb znakomitych artystów. Obserwował te rzeźby przedstawiającej człowieka w różnych pozach, ogólnie mówiąc zaintrygował go szczególnie wymowny wyraz twarzy.
Znajdując po lasach naturalnie zdeformowane gałęzie, konary, patyki czuł jak wykorzystać tą naturalność kształtu i wydobyć z niego ciekawą postać. Jak mówi czasem pomysł rodził się gdy zobaczył interesujący korzeń czy gałąź a czasem materiał leżał i czekał kilka tygodni. Prace, które powstały a jest ich ponad 300, to karykatury ludzi, diabłów czy aniołów. Powstają też pojedyncze prace zwierząt, skrzatów czy wymyślonych potworków. Człowiek jest jego wiodącym tematem, ale powstają również prace jak choćby siedziska - w formie taboretów, stoliki z naturalnych korzeni powalonych drzew, stojaki na donice kwiatowe, oprawy zegarów i wiele innych drobniejszych form na praktyczne drobiazgi (wieszaki, popielniczki laski i kijki do spacerów).
Wyjątkowość tych prac to efekt niepowtarzalności każdej sztuki drewna oraz zamysłu artystycznego. Tworzy pod wpływem chwili i natchnienia, obserwuje ludzi ich charakterystyczne cechy, które potem lubi wydobyć w swoich pracach. Wiele w nich sarkazmu i celowego przerysowania. Gotowe prace utrwala bejcą, lakierem a niektóre pozostawia w naturalnej, surowej formie. Nie ma specjalnie ulubionego gatunku drzewa, interesuje go ciekawy kształt korzenia czy gałęzi. Rzeźby wystawia na wielu lokalnych imprezach plenerowych w kraju, a także za granicami min. we Francji i Stanach Zjednoczonych. Możemy je również oglądać w Centrum Polonii w Brniu, a corocznie na Agropromocjach w Nawojowej. Jest twórcą bardzo wielokierunkowym, pisze wiersze i artykuły do gazet gdzie tematem przewodnim jest człowiek, jego przywary i wady.
Małgorzata Mazur