Instalacja fotowoltaiczna w gospodarstwie rolnym
Występując o środki pomocowe z działania „Modernizacja gospodarstw rolnych” rolnicy w 2016 roku, a coraz częściej w 2018 roku, oprócz na zakup maszyn i urządzeń rolniczych, występowali o pomoc na instalacje fotowoltaiczne do gospodarstwa rolnego.
Dzięki takiej instalacji fotowoltaicznej możemy raz zyskać brakujący ułamek punktu, a po drugie duże oszczędności na energii elektrycznej.
Poniżej zostanie opisane gospodarstwo, które już rok korzysta z instalacji fotowoltaicznej.
Przedmiotowe gospodarstwo położone jest w gminie Nowy Targ. Gospodarstwo to zajmuje się hodowlą bydła mlecznego. Obsada zwierząt to 40 krów mlecznych i 20 sztuk młodzieży. Powierzchnia gospodarstwa to około 50 ha łąk i pastwisk. Gospodarstwo już trzy razy korzystało ze środków pomocowych z działania „Modernizacja gospodarstw rolnych” obszaru D. W 2016 roku gospodarstwo pozyskało środki na wyposażenie obory w dojarkę przewodową i schładzalnik na mleko z odzyskiem ciepła, na wymianę pokrycia dachu obory oraz na instalacje fotowoltaiczną. Panele fotowoltaiczne o mocy 6,0 kWh zostały zamontowane na wyremontowanym dachu w ilości 25 sztuk oraz falownik i odpowiedni licznik, który liczy energię elektryczną wytworzoną przez instalację i oddaną do sieci oraz prąd pobrany z sieci. Warunkiem dofinansowania do ogniw fotowoltaicznych jest konieczność posiadania oddzielnego licznika energii elektrycznej na budynku obory. W opisywanym gospodarstwie instalacja fotowoltaiczna została zamontowana i uruchomiona w listopadzie 2017 roku, to jest wtedy, gdy dni są najkrótsze i jest najmniej światła słonecznego. W okresie zimowym bilans energii wytworzonej a pobranej z sieci jest ujemny, natomiast w miesiącach wiosennych letnich i jesiennych jest na plus dla paneli. Zanim rolnik zamontował instalację fotowoltaiczną płacił za prąd 260 zł miesięcznie mając dojarkę konwiowa i 600 l schładzalnik na mleko. Po rozliczeniu półrocza rolnik płaci 170 złotych na miesiąc przy tych samych urządzeniach, ale zamontowaną dojarką przewodową i 1300 litrowym schładzalnikiem na mleko oraz termą z odzyskiem ciepła. Myślę , że po rozliczeniu całego roku bilans energii z instalacji fotowoltaicznej i z sieci będzie na zero lub z niewielkim minusem.
Koszt takiej instalacji wynosi około 30 000 złotych netto, a wysokość dofinansowania 50%.
Jak wyliczyli specjaliści, przy takim dofinansowaniu taka instalacja zwróci się w ciągu 10 lat.
Należy tu zaznaczyć, że uruchomienie takiej instalacji wiąże się z wieloma wymogami technicznymi i prawnymi jakie niesie ze sobą prawo energetyczne. W pokonaniu tych przeszkód bardzo pomocne są firmy sprzedające i montujące instalacje fotowoltaiczne.
Chociaż montaż instalacji fotowoltaicznej wiąże się z wieloma problemami technicznymi i prawnymi związanymi z prawem energetycznym, to jednak warto w nią zainwestować, gdyż korzyści są wymierne i coraz więcej rolników decyduje się na jej zakup.
Józef Walkosz, dn. 11.12.2018 r.