Informacja dla KGW - termin składania CIT-8 przesunięty do 31 lipca 2020 r.
W związku z panującą w Polsce epidemią koronawirusa (COVID-19) rząd podjął kroki, aby pomóc przedsiębiorcom w dopełnieniu różnego rodzaju obowiązków podatkowych w późniejszym terminie. Dużym ułatwieniem jest m.in. przesunięcie terminów rozliczeń podatkowych nałożonych na przedsiębiorców. Z tego udogodnienia może skorzystać wiele organizacji pozarządowych, również KGW, bowiem termin na rozliczenie podatku dochodowego z Urzędem Skarbowym za rok 2019 od Kół Gospodyń Wiejskich został przesunięty z 31 marca na 31 lipca 2020 roku.
KGW wpisane do rejestru prowadzonego przez ARiMR nabywają osobowość prawną i mogą korzystać z różnych form dofinansowań z budżetu państwa. Wiąże się to również z koniecznością złożenia do Urzędu Skarbowego zeznania podatkowego CIT-8. KGW są zatem zobligowane do ewidencjonowania przychodów oraz kosztów i mają możliwość wyboru formy jej prowadzenia poprzez: uproszczoną ewidencję lub pełną księgowość.
UPROSZCZONA EWIDENCJIA PRZYCHODÓW I KOSZTÓW (UEPiK) dla KGW
Uproszczona ewidencja (UEPiK) obejmuje zestawienie przychodów i kosztów, zestawienie przepływów finansowych, wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych związanych z prowadzoną działalnością.
Na mocy art. 24 ust. 6 ustawy o KGW - koła pod pewnymi warunkami mogą zamiast ksiąg rachunkowych – prowadzić uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów, której sposób prowadzenia określił Minister Finansów rozporządzeniem z 7.01.2019 (DzU poz.70).
Koła mogą skorzystać z formy rozliczania zawartej w art. 24 ustawy o KGW, spełniając 3 warunki. Kiedy osiągają przychody wyłącznie:
1.
- z działalności statutowej z tytułu składek członkowskich, darowizn, zapisów, dotacji,
- ze sprzedaży wyrobów sztuki ludowej, w tym rękodzieła i rzemiosła ludowego i artystycznego, lub żywności regionalnej,
- ze sprzedaży, najmu lub dzierżawy składników majątkowych,
- z odsetek od środków pieniężnych na rachunkach bankowych lub rachunkach w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, prowadzonych w związku z wykonywaną działalnością, w tym także odsetek od lokat terminowych oraz innych form oszczędzania, przechowywania lub inwestowania tworzonych na tych rachunkach;
2. Gdy nie posiadają statusu organizacji pożytku publicznego,
3. W roku poprzedzającym rok podatkowy KGW osiągnęło przychody wyłącznie z tytułów, które wyżej wymieniono, w wysokości do 100 000 zł!
Podstawą zapisów w uproszczonej ewidencji są dowody księgowe, do których zalicza się m.in. faktury, wyciągi bankowe z rachunków, itp. Dopuszcza się także inne dowody stwierdzające fakt dokonania operacji zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem. Za dowód księgowy możemy uznać również: wystawiony na koniec dnia dowód wewnętrzny, w którym w jednej kwocie wykazana jest wartość przychodów za dany dzień (np. zestawienie sprzedaży), dowody opłat pocztowych, bankowych, sądowych i materialnych, bilety z parkometru, komunikacji miejskiej, koszty diet i podróży służbowych, paragony fiskalne, rachunki itp.
Jeżeli koło podjęło decyzję o prowadzeniu uproszczonej ewidencji i spełnia warunki wskazane w art. 24 ustawy o KGW należy poinformować o tym Urząd Skarbowy właściwy w sprawach opodatkowania podatkiem. Odpowiednie oświadczenie o uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów (UEPiK) składamy do końca pierwszego miesiąca roku podatkowego, w którym KGW rozpoczyna prowadzenie ewidencji. W przypadku jednostek rozpoczynających działalność, w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia działalności. Zawiadomienie to jest skuteczne także w latach następnych.
Koło prowadzące UEPiK jest zwolnione z sprawozdania finansowego, nie zwalnia to jednak kół z obowiązku rozliczenia się z Urzędem Skarbowym - czyli corocznego wypełniania i wysyłania deklaracji CIT-8 wraz z załącznikami. Składamy go również wówczas, kiedy dochód wynosi 0 (dochód przeznaczamy na realizacje celów statutowych koła). Jeżeli koło powstało w drugiej połowie roku kalendarzowego, ma również prawo połączyć ten rok z następnym, pełnym rokiem. Deklarację CIT-8 składa się wówczas za oba lata. Do US formularz CIT-8 wraz z załącznikami możemy złożyć do 31 lipca 2020 roku.
Ewelina Czarnik
źródło:
Ustawa z dnia 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich (Dz.U.2018 r., poz. 2212)
Portal organizacji pozarządowych: https://www.ngo.pl/
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 7 stycznia 2019 r. w sprawie prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów przez koła gospodyń wiejskich Dz.U. 2019 poz.70