Ustawa o Kołach Gospodyń Wiejskich z 9 listopada 2018 r.
W dniu 9 listopada 2018 roku Sejm uchwalił ustawę o Kołach Gospodyń Wiejskich.
Według ustawy "koło gospodyń wiejskich jest dobrowolną, niezależną od administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego, samorządną społeczną organizacją mieszkańców wsi, wspierającą rozwój przedsiębiorczości na wsi i aktywnie działającą na rzecz środowisk wiejskich".
Nowe KGW będą miały osobowość prawną, będą mogły występować po dotacje oraz prowadzić działalność gospodarczą.
Ustawa przewiduje, że koło może założyć 10 osób. Ważne, że na terenie wsi może działać tylko jedno koło w rozumieniu tej ustawy. Jedna osoba może być członkiem tylko jednego Koła i zapisać się do niego mogą tylko mieszkańcy z danej wsi.
KGW będą musiały złożyć wniosek o wpis koła do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich, prowadzonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Zaproponowany został wzorcowy statut (w załączniku ustawy „Wzorcowy statut koła gospodyń wiejskich”), który mogą przyjąć nowe koła. Natomiast już istniejące będą mogły w ciągu pół roku skorzystać z wzorcowego statutu lub przyjąć własny statut, zgodny z wymogami ustawy oraz zgłosić się do rejestru prowadzonego przez biura powiatowe Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).
Koła Gospodyń Wiejskich mogą prowadzić działalność m.in. społeczno-wychowawczą i oświatowo-kulturalną w środowiskach wiejskich, wspierać przedsiębiorczość kobiet, rozwijać kulturę ludową.
Obecnie Koła Gospodyń Wiejskich nie mają osobowości prawej i są częścią Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych dzięki nowej ustawie będą mogły uniezależnić się od kółek rolniczych. Nowe przepisy zakładają również prowadzenie uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów.
Wszystkie działające KGW mają 6 miesięcy od dnia wejścia ustawy w życie na dostosowanie się do aktualnych przepisów. Te, które tego nie zrobią, mogą działać na podstawie dotychczasowego prawodawstwa.
Kto pierwszy ten lepszy!
Jeżeli będzie więcej złożonych wniosków o wpis do rejestru przez więcej niż jedno koło gospodyń wiejskich utworzone na terenie danej wsi to Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dokona wpisu tego koła, które złożyło wniosek jako pierwsze. I to Koło będzie korzystało z przywilejów przewidzianych w nowej ustawie dla kół.
Ustawodawca zapisał pierwszeństwo już działających kół natomiast na dostosowanie się do nowych przepisów i zgłoszenie do ARiMR obowiązuje przez miesiąc od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.
Szczegółowe informacje w załączonej ustawie.
Źródło: Ustawa z dnia 9 listopada 2018 r. O kołach gospodyń wiejskich
Ewelina Czarnik, dn. 15.11.2018 r.