Dzierżawa państwowej ziemi
Na stronie internetowej KOWR (kowr.gov.pl) w oddziałach terenowych ośrodka, urzędach gminnych, sołectwach ogłaszane są przetargi ograniczone na dzierżawę państwowej ziemi. W przetargach mogą uczestniczyć rolnicy indywidualni zamierzający powiększyć lub utworzyć gospodarstwo rodzinne. Uczestnicy przetargu muszą mieć kwalifikacje rolnicze, osobiście prowadzić gospodarstwo co najmniej 5 lat i tyle samo czasu mieszkać w gminie w której położona jest nabywana działka. Zainteresowani składają pisemne oferty.
Po zakwalifikowaniu przez komisję muszą wpłacić wadium o określonej wysokości. Ziemia przypada rolnikom mającym najwięcej punktów przyznanych przez KOWR. Czasem ogłaszane są licytacje wysokości czynszu. Wygrywa rolnik proponujący najwyższą kwotę.
Czynsz dzierżawny ustala się zwykle w decytonach pszenic.
Najdroższe czynsze są w województwie łódzkim – 22,0 dt/ha pszenicy, a najniższe w województwie zachodniopomorskim – 4,4 dt/ha pszenicy.
W III kwartale 2018 roku na nowych dzierżawców czekało ok. 200 tys. ha ziemi rolnej. Zdecydowanie najwięcej w województwach: dolnośląskim, zachodniopomorskim, warmińsko mazurskim, wielkopolskim. Niewielkie areały ziemi państwowej do wzięcia w dzierżawę były w województwach kujawsko pomorskim i łódzkim. Zdecydowanie najmniej w województwie małopolskim – tylko 2963 ha.
Dotychczasowi dzierżawcy mogą złożyć w KOWR oświadczenie, że nadal są zainteresowani dzierżawą. Wtedy nie dojdzie do przetargu. Z KOWR zostaną uzgodnione nowe warunki przy założeniu, że czynsz nie będzie mniejszy niż dotychczasowy. Zgodnie z zarządzeniem dyrektora generalnego KOWR z 6 października 2017 r. umowa dzierżawy może zostać przedłużona do 15 lat, jeżeli dzierżawcą jest rolnik prowadzący gospodarstwo rodzinne albo rolnik, który nie ukończył 40 roku życia. W pozostałych przypadkach umowa dzierżawy jest przedłużana maksymalnie do 8 lat.
Zgodnie z art. 3 ust.1 ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego dzierżawcy gruntu przysługuje prawo pierwokupu, jeżeli właściciel zdecyduje się ją sprzedać. Aby skorzystać z tego prawa umowa dzierżawy mysi zostać zawarta w formie pisemnej i posiadać datę pewną zaś wydzierżawiający musi wykonywać dzierżawę co najmniej od 3 lat.
Marek Rowecki
Źródła:
Fakt za Miastem z 13 grudnia 2018 r.
„Państwowa ziemia do wzięcia ( w dzierżawę)”
Ewa Trzaska
Regio DOM z 1 czerwca 2018 r.
„Dzierżawa gruntów rolnych – co trzeba wiedzieć ?”
Przemysław Zańko