Projekt ustawy o zmianie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz o zmianie niektórych ustaw
Do Rządowego Centrum Legislacji 21 listopada 2018 r. trafiła czwarta wersja nowelizacji. Na bieżąco wpływają uwagi do projektu w ramach uzgodnień międzyresortowych i konsultacji. Ostatnia modyfikacja projektu nastąpiła 26 listopada 2018 r.
Jeżeli nie będzie znaczących zmian projektu to niedługo czekają nas oczekiwane zmiany w ustawie obowiązującej od 30 kwietnia 2016 r.
- Osoba, która nie jest rolnikiem będzie mogła kupić większy kawałek ziemi. Do tej pory nierolnik mógł kupić do 0,3 ha gruntów rolnych a po wejściu w życie nowelizacji będzie mógł nabyć areał do 1 ha. Dla osób, które zmęczyło miasto łatwiejsze stałoby się osiedlanie na wsi czy powiększanie sadu lub ogrodu. Łatwiejsze byłyby także inwestycje mieszkaniowe co jest tym ważniejsze , że ostatnio podrożała ziemia rolna a tym samym i mieszkania budowane przez deweloperów. Wg Indeksu Wartości Ziemi Rolnej Open Finance, hektar gruntów ornych kosztuje w tym roku średnio ok. 37,9 tys. zł czyli o prawie 6% więcej niż w ubiegłym roku.
- Osoby nie będące rolnikami będą mogły kupować grunty rolne w granicach administracyjnych miast. Wg Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju obecnie ok. 42% powierzchni miast w Polsce zajmują działki rolne, często są to grunty rolne tylko z nazwy. Znalezienie chętnych na ich uprawę jest bardzo trudne.
- Czas przez jaki rolnik indywidualny musi uprawiać zakupione grunty, zanim będzie mógł je sprzedać ma zostać skrócony z 10 do 5 lat. Ułatwiłoby to życie rolnikom i nieruchomości gruntowe szybciej wracałyby do obrotu rynkowego. Dodatkowo, jeżeli rolnik chciałby zbyć lub oddać w posiadanie nabytą nieruchomość rolną przed upływem 5 lat to zgodę będzie mógł wydać w drodze decyzji administracyjnej Dyrektor Generalny KOWR (odwołać się można do Ministra RiRW) a nie sąd.
- Wystarczy samodzielne , pisemne oświadczenie, że osobiście prowadzimy gospodarstwo nie poświadczane przez wójta, burmistrza, prezydenta.
- Nowelizowana ustawa o obrocie ziemią rolną powinna ułatwić życie przedsiębiorcom. W wypadku kupowania ziemi w toku postępowania restrukturyzacyjnego i egzekucyjnego zniesiony ma zostać obowiązek uzyskania zgody dyrektora KOWR.
- W projekcie jest propozycja zmiany zasad klasyfikowania nieruchomości jako rolnych. Zapisy w ewidencji gruntów i budynków często są przestarzałe i jeżeli nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego to trudno prowadzić obrót takimi działkami. Zgodnie z nowelizacją ewidencja gruntów nie będzie stosowana przy klasyfikacji działek.
- Rozszerzono katalog osób bliskich o rodzeństwo rodziców oraz pasierbów.
- Umożliwiono nabywanie nieruchomości rolnych za zgodą dyrektora KOWR przez uczelnie na cele dydaktyczne i państwowe lub samorządowe osoby prawne na cele publiczne.
- Zniesiono prawo nabycia nieruchomości rolnych od spółek osobowych posiadających grunty rolne o łącznej powierzchni mniejszej niż 5 ha.
Ostatnio grupa posłów PO złożyła w sejmie własny projekt do nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego i innych ustaw. Autorzy projektu uważają m.in., że przedmiotem ochrony mogą być nawet większe nieruchomości, nie przekraczające wielkości 5 ha. Projekt ten obecnie nie ma szans na akceptację. Natomiast zwiększenie powierzchni możliwej do nabycia przez nie rolnika do 1 ha wydaje się konieczne. Nowelizacja w ostatecznym kształcie może wejść w życie w 14 dni po jej uchwaleniu i podpisaniu.
Marek Rowecki
Źródła:
- Legislacja.rcl.gov.pl
- agrofakt.pl
- Strefa AGRO (Gazeta Pomorska) z 28.11.2018 r. opr. AGW
„Zmiany w handlu ziemią rolną, co i kiedy zmieni się w obrocie gruntami”
- Strefa AGRO (Gazeta Pomorska) z 04.12.2018 r., Lucyna Talaśka – Klich
„Projekt nowelizacji o gruntach rolnych, chcą przesunąć granice w obrocie ziemią”
- Przegląd Nieruchomości Dziennika Polskiego z 12.12.2018 r., Przemysław Zańko
„Będą zmiany w obrocie ziemią”