Kędzierzawość liści brzoskwini
Najpospolitszą chorobą brzoskwiń jest Kędzierzawość liści brzoskwini, która nie zwalczana może powodować znaczny spadek plonu oraz wzrost wrażliwości brzoskwiń na niską temperaturę.
Charakterystyczne objawy najwyraźniej widoczne są na liściach.
Grzyb poraża liście już w najwcześniejszych stadiach rozwoju. Blaszka liściowa jej fragmenty grubieją liść ulega pofałdowaniu. Tkanka żółknie a następnie przebarwia się na czerwono, następnie na plamach pojawia się delikatny szary nalot. Opisane zmiany mogą wystąpić na całej blaszce liściowej. Pod koniec czerwca porażone liście obumierają i opadają temu procesowi sprzyja susza. Gdy choroba wystąpi w dużym nasileniu wówczas na pędzie miękisz korowy nabrzmiewa a kwiaty zamierają i opadają. Jeżeli zakażeniu ulegną owoce to na ich powierzchni pojawią się rany, przebarwienia skórki (żółte, czerwone).
Tak silnie porażone drzewko jest bardzo słabe i gorzej będzie plonowało w następnym roku a przede wszystkim jego mrozoodporność spada drastycznie.
Warunki rozwoju grzyba
Formą zimującą są zarodniki przylegając do powierzchni łusek oraz kory pędu. Wiosną infekcja pierwotna następuję bardzo wcześnie faza nabrzmiewania pąków( sprzyja infekcji wysoka temperatura i wilgotność). Strzępki grzyba przebijają skórkę młodego liścia i dostają się do przestworzy międzykomórkowych gdzie silnie się rozrastają. Końcem maja obserwujemy na liściach matowy nalot. W pełni okresu wegetacji nie dochodzi do zakażeń wtórnych liście obumierają i opadają.
Rozmnażaniu tego grzyba sprzyja łagodna zima, wiosna mokra i chłodna.
Profilaktyka:
1. Kupujmy drzewka z pewnych źródeł w szkółkach drzewka objęte są staranną ochroną i pielęgnacją są również kontrolowane pod względem zdrowotności. Kupując drzewko u pośredników na targowiskach bez etykiet niewiadomego pochodzenia mamy większe szanse kupić drzewko już chore.
2. Chronić drzewka przed szkodnikami np. mszyce okazuje się, iż te małe owady dostarczają na własnym ciele zarodniki grzyba. Usuwać gniazda mrówek w pobliżu pni brzoskwini(przenoszą one na ciele zarodniki grzyba)
3. Jeżeli zaobserwujemy objawy na pojedynczych pędach należy je wyciąć
Ochrona chemiczna:
Okres bezlistny drzewa:
Syllit 65 WP
Carpene 65WP
Miedzian Extra 350 SC/50 WP
Stosować środki w okresie od opadnięcia liści do fazy nabrzmiewania pąków. Fungicydy miedziowe najlepiej stosować jesienią oraz na przedwiośniu, dodynowe –tuż przed i w okresie nabrzmiewania pąków. W zależności od nasilenia choroby wykonać jedno lub dwa opryski.
Środki miedziowe ograniczają także raka bakteryjnego
Konieczne jest dokładne pokrycie drzew cieczą. Ilość cieczy dostosować do wielkości drzew (sad w pełni owocowania około 800-1000 l)
Fungicydy dodynowe (Carpene, Syllit) stosować w temperaturze powyżej 60C, nie używać zbyt zimnej wody.
Jeżeli porażenie brzoskwini grzybem w roku poprzednim było śladowe a wiosna tempera podczas pękania pąków przekraczała 60C można zastosować ekologiczne środki zapobiegawcze takie jak:
Wyciąg z krwawnika, skrzypu polnego lub pokrzywy
Wyciąg z skrzypu polnego: 150 g suszu zalać 10 litrami wody pozostawić na 24 godziny następnie opryskać roślin w rozcieńczeniu 1:4
Ewa Rhein, db. 20.11.2016 r.
Materiały:
Choroby drzew owocowych- Marek Grabowski
Nauka o chorobach roślin M.Borecki
Program Ochrony Roślin 2016 rok
Ochrona Roślin w rolnictwie ekologicznym – Jarosław Nowak