XXIII Pożegnanie wakacji w Rudawce Rymanowskiej
W dniach 23-25 sierpnia 2024 roku odbyło się „XXIII Pożegnanie wakacji w Rudawce Rymanowskiej”. Jest to ogromna impreza plenerowa organizowana w województwie podkarpackim, na polanach pod Ścianą Olzy, na którą corocznie przybywa kilka tysięcy gości.
Organizatorami wydarzenia byli: Instytut Zootechniki – Państwowy Instytut Badawczy w Krakowie, Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki PIB Sp. Odrzechowa Sp. z o.o., Krajowy Związek Bydła Simentalskiego, regionalny Związek Hodowców Koni, a patronat objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Wojewoda Podkarpacki.
W ramach wydarzenia odbyły się trzy wystawy: Krajowa Wystawa Ras Rodzimych, Krajowa Wystawa Bydła Simentalskiego oraz Regionalny Czempionat Konia Huculskiego. Każda z nich to specyficzna grupa wystawców i hodowców, a także widzowie kibicujący swoim „zawodnikom” i ulubieńcom. Dodatkową atrakcją dla publiczności są różnorodne wydarzenia towarzyszące wystawom: prezentacje zabytkowego sprzętu rolniczego, degustacje tradycyjnych potraw, konkursy i zabawy dla dzieci oraz występy zespołów muzycznych.
Na łąkach Rudawki byli obecni nie tylko rolnicy i hodowcy, ale także doradcy rolniczy, nauczyciele ze szkół rolniczych, przedsiębiorcy związani z sektorem rolniczym, naukowcy i innowatorzy oraz osoby decydujące o kształcie i rozwoju naszego rolnictwa, z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesławem Siekierskim na czele.
Jednym z typów działań promowanych podczas wydarzenia były grupy operacyjne EIP-AGRI, których prace realizowane są w ramach działania PROW 2014-2020 M16 – Współpraca. Należy nadmienić, iż Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach jest konsorcjantem w dwóch prezentowanych grupach operacyjnych o bardzo różnorodnej tematyce realizowanych zadań.
Podczas tegorocznej imprezy Instytut Zootechniki PIB, jako lider zaprezentował następujące grupy operacyjne:
- Grupa Operacyjna POP – Płynnie Odżywiona Puławska z projektem pt. „Nowatorska technologia żywienia świń puławskich, jako element implementacji założeń gospodarki o obiegu zamkniętym w gospodarstwie hodowlanym” (jednym z konsorcjantów jest MODR).
- Grupa Operacyjna GENDROB, która zrealizowała operację pn. „Doskonalenie polskiej populacji kur nieśnych z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań informatycznych i biotechnologicznych”.
- Grupa Operacyjna Rodzime Konie – Innowacyjna metoda treningu i oceny wartości użytkowej, która zrealizowała operację pt. „Opracowanie i wdrożenie innowacyjnej metody przygotowania i przeprowadzenia oceny wartości użytkowej ogierów rasy wielkopolskiej i małopolskiej w warunkach stacjonarnych”.
- Grupa Operacyjna e-Byczek realizująca operację pt. „Innowacyjny system selekcji bydła rasy polskiej czerwonej w celu doskonalenia wołowiny ras rodzimych oraz utworzenie repozytorium DNA bydła objętego programem ochrony zasobów genetycznych z zastosowaniem aplikacji „e-DNA: ID Bydła” (jednym z konsorcjantów jest MODR).
Drugim rodzajem działań promowanych podczas „Pożegnania wakacji” były projekty demonstracyjne, w które zaangażowany jest także Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego:
- „Produkcja i wykorzystanie krajowych źródeł białka roślinnego na cele paszowe”;
- „Demonstracje z zakresu rolnictwa ekologicznego”.
Oba projekty współfinansowane są przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) w ramach poddziałania 1.1 „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych”.