Konferencja „Zrównoważone rolnictwo - ochrona wody, gleby i powietrza” - relacja
W dniu 22 listopada 2023 r. w siedzibie Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach odbyła się konferencja pod nazwą „Zrównoważone rolnictwo - ochrona wody, gleby i powietrza”. Spotkanie zostało zorganizowane przez Instytut Technologiczno-Przyrodniczy - Państwowy Instytut Badawczy, we współpracy z Małopolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego, w ramach dotacji celowej finansowanej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w 2023 r.: „Zadanie 7. Prowadzenie działalności upowszechnieniowej, prowadzenie współpracy i wymiana wiedzy z praktyką w ramach systemu AKIS”.
W konferencji, w formie stacjonarnej oraz on-line, udział wzięło łącznie blisko 120 osób – przedstawicieli Ośrodków Doradztwa Rolniczego, jednostek naukowych, firm z branży rolniczej, jak również rolników oraz mieszkańców obszarów wiejskich.
W imieniu dyrekcji obu instytucji spotkanie rozpoczęli: Pan Andrzej Pisarz z Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach oraz Pani Beata Grabowska-Polanowska z Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego - Państwowego Instytutu Badawczego Oddział w Krakowie, którzy przybliżyli słuchaczom pokrótce na czym polega System Wiedzy i Innowacji Rolniczych „AKIS” . Konferencję poprowadziła Pani Aneta Lisowska (ITP - PIB Odział w Krakowie).
Pierwszy wykład „Dlaczego i jak wapnować gleby - wapnowanie to znacznie więcej niż nawożenie” wygłosił Pan Marek Krysztoforski z Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu. Następnie Pani Beata Grabowska-Polanowska (ITP - PIB Odział w Krakowie) omówiła „Metody poprawy struktury gleby i ograniczenia wypłukiwania fosforu ze szczególnym uwzględnieniem gipsowania”. Po krótkiej przerwie przedstawicielki ITP - PIB Oddział w Warszawie - Pani Kamila Mazur oraz Pani Kinga Borek przeprowadziły odpowiednio wykłady – „Ograniczanie emisji gazów, odorów i pyłów ze źródeł rolniczych: rozwiązania ograniczające emisję odorów z budynków inwentarskich.” oraz „Ograniczenie emisji gazów cieplarnianych z produkcji zwierzęcej - elementy infrastruktury”. Ostatni wykład na temat „Możliwości wytwarzania biopaliw, bioenergii i wartościowych produktów w obszarach wiejskich” zaprezentował Pan Krystian Butlewski z ITP - PIB Oddział w Poznaniu.
Podjęta tematyka została pozytywnie odebrana przez uczestników spotkania – skłoniła do przemyśleń, zadawania pytań oraz dyskusji.
W imieniu Organizatorów dziękujemy wszystkim Państwu za udział w wydarzeniu.
Paulina Mrowczyk-Madeja
Zdjęcia: Ewa Dudek, Patrycja Augustyn-Chochorowska
B. M. Wawrzyniak, 2019. Przegląd systemów doradztwa rolniczego (FAS) i systemów wiedzy i innowacji rolniczych (AKIS) w krajach członkowskich UE. Zagadnienia Doradztwa Rolniczego, nr 2/2019, s. 40