Relacja z seminarium „Gospodarstwa opiekuńcze - badania potencjału społecznego i rynkowego”
27 kwietnia 2022 r. w Małopolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Karniowicach odbyło się seminarium pt. „Gospodarstwa opiekuńcze - badania potencjału społecznego i rynkowego”, które poprowadziła prof. Wioletta Knapik z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
Celem seminarium było podsumowanie dotychczasowych wyników badań potencjału społecznego i rynkowego. Podczas spotkania przedstawione zostały kwestie i etapy projektu „Gospodarstwa opiekuńcze w rozwoju obszarów wiejskich wobec wyzwań demograficznych GROWiD”. Projekt ten realizuje konsorcjum, na czele którego stoi Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Uniwersytetem Jagiellońskim, Uniwersytetem Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie i Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie we współpracy z ośrodkami doradztwa rolniczego.
Spotkanie otworzył zastępca dyrektora MODR, Pan Karol Sepielak, który przywitał uczestników. Dyrektor podkreślił, że powstanie gospodarstw opiekuńczych na obszarach wiejskich jest istotne przy tendencji starzejącego się społeczeństwa.
W seminarium wzięli udział rolnicy, samorządowcy, osoby prowadzące gospodarstwa agroturystyczne oraz podmioty zamierzające w przyszłości uruchomić działalność opiekuńczą.
Na wstępie omówione zostały założenia projektu „Gospodarstwa opiekuńcze w rozwoju obszarów wiejskich wobec wyzwań demograficznych GROWiD”. Przedstawiono wyniki badań, przeprowadzonych na etapie projektu, które dotyczyły potencjału jednostek samorządu terytorialnego, wpływu zróżnicowania terytorialnego na uwarunkowania powstawania gospodarstw opiekuńczych oraz potencjału w zakresie świadczenia usług społecznych i opiekuńczych dla osób starszych. Uczestnicy spotkania mieli także możliwość wysłuchania paneli na temat potrzeb i oczekiwań osób starszych w zakresie usług społecznych i opiekuńczych, opinii opiekunów osób starszych dotyczących potrzeb seniorów, a także przedstawiono rekomendacje dotyczące modelu gospodarstwa opiekuńczego na przykładzie 16 województw.
Podczas spotkania uczestnicy mogli dowiedzieć się, że m.in. gospodarstwo opiekuńcze będzie mogło być prowadzone przez rolnika, a świadczone w nim usługi będą tylko rozszerzeniem i uzupełnieniem prowadzonej już działalności rolniczej. Z kolei zakres podstawowych świadczonych usług będzie obejmował agroterapię dla uczestników – realizowanie programu zajęć terapeutycznych i aktywizacyjnych opartych na rolniczym potencjale gospodarstwa.
Powstanie gospodarstw opiekuńczych wydaje się być coraz bliższe. W dużej mierze przyczynią się one do odciążenia rodzin w sprawowaniu dziennej opieki nad seniorami. Obecna perspektywa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wzmacnia rozwój usług opiekuńczych na obszarach wiejskich.
Podsumowaniem seminarium była dyskusja i możliwość wymiany doświadczeń.
Ewelina Czarnik
fot. Natalia Baster