XIX Międzynarodowa Konferencja Rolnictwa Cyfrowego - Kamień Śląski
Quo vadis Agricultura Digitalis?
W dniach 12.02 – 14.02.2024 r. w Centrum Kultury i Nauki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego (Sanktuarium Św. Jacka) w Kamieniu Śląskim koło Opola po raz kolejny odbyła się zorganizowana przez firmę AGROCOM POLSKA wspólnie z firmą CLAAS Polska Sp. z o.o. XIX Międzynarodowa Konferencja Rolnictwa Cyfrowego.
W tym roku główna problematyka konferencji poświęcona była między innymi innowacyjnym zagadnieniom rolnictwa cyfrowego związanych z:
- inteligentnym odżywaniem roślin,
- zróżnicowanym dopasowaniem zabiegów: uprawy, nawożenia, siewu oraz ochrony roślin do zmiennych przestrzennie warunków glebowych,
- ekologicznymi trendami w rolnictwie precyzyjnym,
- innowacyjnymi rozwiązaniami techniki rolniczej.
Duża część przedstawianych tematów opierała się na wykorzystaniu sztucznej inteligencji (AI) w rolnictwie. Jak co roku prelegentami konferencji byli uznani naukowcy z Polski i zagranicy oraz szerokie grono znakomitych fachowców branż rolniczych i około rolniczych. W ciągu dwóch dni plenarnych konferencji wspólnie wysłuchaliśmy i wygłosiliśmy 39 wykładów. Wykładowcami były uznane osoby świata nauki i praktyki rolniczej z Polski, Holandii, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Miałem ogromny zaszczyt i przyjemność reprezentować Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Karniowicach wygłaszając wykład na bardzo aktualny w tym momencie temat „Potrzeba zmian w systemie badań sprzętu do stosowania środków ochrony roślin”. W powszechnej opinii system ten funkcjonuje wadliwie i nie odpowiada aktualnym realiom. Wiele środowisk inicjuje działania w kierunku potrzeby zmian tym zakresie.
W tym roku obchodzić będziemy także 25 lat od momentu rozpoczęcia badań opryskiwaczy w Polsce, które pierwsze miały miejsce w naszej firmie (ODR Zgłobice 1999 r). Małopolska nauka reprezentowana była przez Dr Akinniyi Akinsunmade oraz mgr inż. Pawła Pysza (Uniwersytet Rolniczy w Krakowie), którzy przygotowali wykład Zastosowanie metod geofizycznych do oceny właściwości fizycznych gleby. Mnie osobiście najbardziej zafascynowały 2 wykłady, które przedstawił Prof. Malcolm J. Hawkesford (Instytut badawczy Rothamsted Research, Wielka Brytania): Nawożenie azotem - czy kiedykolwiek będziemy go stosować mniej? oraz Korzenie - ukryta część roślin. Jak co roku także i na tej konferencji nie mogło się obyć bez wykładu o treściach humanistycznych. Tym razem Ks. prof. dr hab. Zygfryd Glaeser (Instytut Nauk Teologicznych Uniwersytetu Opolskiego przedstawił filozoficzny temat, Dokąd zmierza łacińska Europa? Podsumowaniem konferencji był wykład Quo Vadis Agricultura Digitalis?, który przedstawił gospodarz i organizator Konferencji Dr inż. Jerzy Koronczok (AGROCOM Polska), który od lat jest ikoną rolnictwa cyfrowego w Polsce. Już teraz z dużą radością i wyprzedzeniem organizatorzy informują o jubileuszowej XX Międzynarodowej Konferencji Rolnictwa Cyfrowego, która odbędzie się 13-15.(16).01.2025. Podczas tej jubileuszowej XX-tej edycji konferencji planuje się uzupełnić "tradycyjny" program o bardzo innowacyjne rozwiązania Rolnictwa Cyfrowego w produkcji zwierzęcej, a także zamierza się powrócić do tradycji praktycznych pokazów /ćwiczeń Rolnictwa Cyfrowego na wyodrębnionej części lotniska sąsiadującego z kompleksem Zamku / Sanktuarium św. Jacka (Centrum Kultury i Nauki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego) i Sanatorium (Instytut Naukowo-Badawczy - Księdza Sebastiana Kneippa Zespół Rehabilitacyjno - Wypoczynkowy Sebastianeum Silesiacum w Kamieniu Śląskim). Stąd planowane jest wydłużenie konferencji o jeden dzień dodatkowy. Jeszcze w tym roku jest także okazja wziąć udział w odbywających się również w Kamieniu Śląskim w dniach 7-9.06.2024 r. Targach Rolniczych OPOLAGRA 2024 r. Wystawa organizowana jest na terenach byłego lotniska wojskowego w sąsiedztwie Zamku Sanktuarium Św. Jacaka. W ubiegłym roku odnotowano 38.000 zwiedzających oraz ponad 300 wystawców. Na 42 ha powierzchni wystawienniczej zaprezentowany zostanie kompleksowy program techniki rolniczej, profesjonalna prezentacja maszyn, wystawa zwierząt hodowlanych.
Kamień Śląski to miejsce, które warto odwiedzić także turystycznie bądź w celach leczniczych. Podczas pobytu w Kamieniu Śląskim istnieje możliwość skorzystania z oferty położonego w tej samej lokalizacji Zespołu Rehabilitacyjno-Wypoczynkowego Sebastianeum Silesiacum, w którym są stosowane metody wodolecznictwa rozpropagowane w XIX w. przez ks. Sebastiana Kneippa.
W ZACHOWANIU UMIARU LEŻY PRZYCZYNA PORZĄDKU. KAŻDE ZA DUŻO, JAK I ZA MAŁO, POWODUJE ZAMIAST ZDROWIA, CHOROBĘ (ks. Sebastian Kneipp, 1821-1897).
Więcej informacji można znaleźć na stronie, www.sanatorium.kamienslaski.pl
W obrębie zamku w Kamieniu Śląskim znajduje się Kaplica świętego Jacka (św. Jacek Odrowąż, 1183-1257). Jest to dokładne miejsce urodzenia Świętego Jacka. W Kaplicy codziennie o godzinie 7.00 odprawiana jest msza święta, a następnie odbywa się całodzienne wystawienie Najświętszego Sakramentu.
http://kamien.biz/104/sanktuarium-sw-jacka.html
Eugeniusz Tadel
Od lat jestem czynnym uczestnikiem tej największej w Polsce międzynarodowej konferencji z zakresu Rolnictwa Precyzyjnego, wygłaszając prelekcje, reprezentując nasz ośrodek.