Maty dezynfekcyjne w gospodarstwach rolnych
Konieczność stosowania mat dezynfekcyjnych w gospodarstwach rolnych wynika z podstawowych zasad bioasekuracji w produkcji zwierzęcej, zwłaszcza przed afrykańskim pomorem świń, czy grypą ptaków.
Maty dezynfekcyjne spełniają ważną rolę ochronną przed patogenami, które są przenoszone na obuwiu przez obsługę lub transport pojazdów. Maty powinny znajdować się przynajmniej przed wejściami i wyjściami do budynków inwentarskich, przy każdych drzwiach. Dobrze jeśli są umiejscowione w głównej bramie wjazdowej na teren gospodarstwa, choć nie jest to koniecznością. W zależności od zastosowania, wymiary mat mogą być różnej długości i szerokości. Maty dezynfekcyjne przed wejściem i wyjściem do chlewni czy kurnika powinny mieć szerokość nie mniejszą, niż szerokość wejścia czy wyjścia, 4-5 cm grubości i przynajmniej 1 m długości. W przypadku pojazdów wjeżdżających i wyjeżdżających na teren gospodarstwa długość powinna być nie mniejsza niż obwód koła pojazdu, a szerokość taka sama jak szerokość wjazdu/wyjazdu. Dobrze jeśli prowadzimy dezynfekcje racic zwierząt, które zwykle przepędzamy na wybieg. Jest to bardzo ważna czynność ze względu na choroby i urazy kończyn, które wpływają wydajność. Krowy wracające z wybiegu czy pastwisk przenoszą drobnoustroje, również zagrażające ich zdrowiu (pochodzące od dzikich zwierząt). Maty do dezynfekcji racic są zazwyczaj grubsze, mają około 10 cm, tak aby racice były zdezynfekowane również w okolicy pęciny, nie tylko rogu racicowego. Maty wejściowe powinny charakteryzować się;
- wytrzymałością na ścieranie,
- możliwością wymiany wkładki poliuretanowej,
- odpornością i dobrą chłonnością,
- zapobieganiem rozlewania preparatu dezynfekującego,
- spodnia strona powinna posiadać powierzchnię antypoślizgową, zapobiegającą przemieszczeniu przy użytkowaniu,
- materiał maty powinien dać łatwo się zamieść i umyć.
Maty składają się z pokrowca, który posiada zamek błyskawiczny, wewnątrz znajduje się pianka poliuretanowa, którą można łatwo wymieniać. Należy pamiętać, że trwałość powłok mat dezynfekcyjnych jest dłuższa, niż tych trzymanych na zewnątrz budynku. W lecie należy sprawdzać wilgotność maty. W deszczowe dni, mata nasiąknie wodą, dlatego powinno się ją w odpowiedni sposób okryć folią lub plandeką, aby nie zmieniło się stężenie preparatu dezynfekcyjnego w macie, ponieważ zmniejszy to skuteczność środka.
Maty dezynfekcyjne powinny być codziennie zamiatane, pianka i pokrowiec płukane w miarę zabrudzenia. Preparaty do dezynfekcji powinny być regularnie uzupełniane najlepiej według cotygodniowego harmonogramu.
Dopuszcza się zastosowanie niecek dezynfekujących tzn. betonowych zagłębień, wypełnionych cieczą biobójczą. Taką nieckę należy odpowiednio zabezpieczyć przed dostaniem się wody. Jednak zużycie płynu dezynfekującego jest tu znacznie wyższe.
Praktycznym urządzeniem w przypadku utrzymania higieny obuwia gumowego, często użytkowanego przy obsłudze zwierząt jest myjka ciśnieniowa. Na rynku dostępnych jest jednak wiele prostych konstrukcji w postaci dwóch szczotek z włosiem, służące do mycia górnej i bocznej części buta oraz szczotka dolna, myjąca podeszwę, a wszystkie nieczystości spływają do ścieku.
W produkcji zwierzęcej zastosowanie mat dezynfekcyjnych wydaje się koniecznością w obecnej sytuacji zagrożeń, a przynajmniej powinno być na wyposażeniu każdego gospodarstwa rolnego. Osoby pracujące przy obsłudze zwierząt w kilku gospodarstwach bardzo łatwo mogą przenosić zarazki. Dotyczy to także weterynarzy, przewoźników zwierząt czy doradców, odbywających wizyty u rolnika.
Ewelina Stajnder, dn.24.04.2018 r.
źródła: www.agrofakt.pl